BANJALUKA, Inspekcije Inspektorata Republike Srpske /RS/ u septembu ove godine izvršile su 2 486 kontrola i u 721 slučaju su utvrđene nepravilnosti, rečeno je Srni u Republičkoj upravi za inspekcijske poslove.
Subjektima kontrole izrečeno je 578 upravnih mjera, izdata su 322 prekršajna naloga u vrijednosti od 281.620 KM i podneseno je 39 prekršajnih prijava.
Tokom septembra, tržišna inspekcija je u unutrašnjem prometu izvršila 711 kontrola, od čega su u 187 kontrola konstatovane nepravilnosti i preduzete mjere s ciljem njihovog otklanjanja.
Zbog utvrđenih prekršaja, izdato je 168 prekršajnih naloga u vrijednosti od 118.900 KM i podnesene su dvije prekršajne prijave, a do otklanjanja nedostataka van prometa je stavljena roba u vrijednosti od 2.253 KM.
Nepravilnosti su se najčešće odnosile na neizdavanje računa za kupljenu robu i usluge, isticanje cijena, neposjedovanje ili nepotpunu deklaraciju, te na način vođenja poslovnih knjiga i evidencija.
U spoljnotrgovinskom nadzoru, tržišna inspekcija je u septembru izvršila 8 586 inspekcijskih pregleda. Prvim analizama, nepravilnosti su utvrđene kod sedam pošiljki, a ukoliko uvoznici budu tražili superanalize, nakon njih će biti utvrđen konačan broj neispravnih pošiljki.
Poljoprivredna inspekcija je u unutrašnjem prometu izvršila 90 kontrola i u pet slučajeva konstatovala nepravilnosti, te preduzela mjere s ciljem njihovog otklanjanja i izdala jedan prekršajni nalog u vrijednosti od 200 KM.
Nepravilnosti su najčešće konstatovane u slučajevima trajne promjene namjene zemljišta, dok su u spoljnotrgovinskom nadzoru fitosanitarni inspektori izvršili 3 801 inspekcijski pregled i nije bilo neurednih pošiljki.
Šumarska inspekcija izvršila je 158 kontrola i u 50 slučajeva konstatovala nepravilnosti, a zbog utvrđenih prekršaja izdata su 32 prekršajna naloga u vrijednosti od 43.920 KM.
Privremeno je oduzeto 166.8 metara kubnih šumskih drvnih sortimenata, vrijednosti 8.040 KM.
Veterinarska inspekcija izvršila je 155 kontrola, od čega su u 20 slučajeva utvrđene nepravilnosti i izrečene mjere za njihovo otklanjanje. Zbog utvrđenih prekršaja, izdato je šest prekršajnih naloga u vrijednosti od 4.300 KM.
Inspekcija za vode izvršila je 66 kontrola, a u 22 su utvrđene nepravilnosti i tim subjektima su izrečene mjere s ciljem uklanjanja nedostataka.
Izdato je sedam prekršajnih naloga u vrijednosti od 8.000 KM, a nepravilnosti su se najčešće odnosile na neposjedovanje i neizvršenje uslova iz vodnih akata.
Tehnička inspekcija izvršila je 223 kontrole i u 39 slučajeva utvrdila nepravilnosti, te podnijela 14 prekršajnih prijava.
U ovom periodu pregledano je 1 115 propan-butan boce i sve boce su zadovoljavale propisane tehničke uslove, uzeto je 226 uzoraka tečnih naftnih goriva za analizu i sedam uzorka nije bilo usklađeno sa odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva.
Saobraćajna inspekcija izvršila je 134 kontrole i u 55 kontrola utvrđene su nepravilnosti i preduzete mjere za njihovo otklanjanje. Izdato je 28 prekršajnih naloga u vrijednosti od 11.650 KM i podneseno je osam prekršajnih prijava.
Nepravilnosti su se najčešće odnosile na urednost i redovnost linijskog drumskog prevoza lica, urednost vršenja međunarodnog linijskog prevoza lica i obavljanje poštanskih usluga.
Urbanističko-građevinska i ekološka inspekcija izvršila je 92 kontrole, u 21 slučaju utvrđene su nepravilnosti, a subjektima kontrole je zbog počinjenih prekršaja izdato pet prekršajnih naloga u vrijednosti od 3.000 KM.
Nepravilnosti su najčešće konstatovane u oblasti kontrole ispunjenosti uslova za rad (licenca), a u smislu stalnog zaposlenja lica sa visokom stručnom spremom (inženjera) i kvalifikovanih radnika građevinske struke, te na ispunjenost uslova iz ekološke dozvole.
Inspekcija rada i zaštite na radu izvršila je 539 kontrola i u 198 slučajeva konstatovala nepravilnosti. Subjektima kontrole izrečene su mjere s ciljem otklanjanja nedostataka, a za počinjene prekršaje izdato je 67 prekršajnih naloga u vrijednosti od 83.650 KM i podneseno je 14 prekršajnih prijava.
Nepravilnosti utvrđene u kontrolama najčešće su se odnosile na obračun i isplatu plata, radno vrijeme, zaključivanje i sadržaj ugovora o radu, te organizovanje i sprovođenje poslova zaštite na radu.
Zdravstvena inspekcija je u unutrašnjem prometu izvršila 88 kontrola i u 36 slučajeva utvrđene su nepravilnosti, za počinjene prekršaje subjektima kontrole izdata su dva prekršajna naloga u vrijednosti od 4.200 KM.
Nepravilnosti su se najčešće odnosile na stručni kadar u oblasti proizvodnje i prometa lijekova i medicinskih sredstava, obavljanje sanitarnih pregleda zaposlenih, te vođenje propisanih evidencija.
U spoljnotrgovinskom nadzoru Zdravstvena inspekcija je u istom periodu izvršila 5 800 inspekcijskih pregleda i u sedam slučajeva utvrđene su nepravilnosti, te su inspektori četiri pošiljke stavili van prometa i naložili njihovo vraćanje ili uništavanje, a u tri slučaja su obavijestili inspekciju Federacije BiH jer su skladišta tih pošiljki u FBiH.
Prosvjetna inspekcija izvršila je 146 kontrola i utvrdila nepravilnosti u 48 slučajeva, a subjektima naložila otklanjanje nepravilnosti.
Izdata su dva prekršajna naloga u vrijednosti od 2.500 KM, a nepravilnosti su se najčešće odnosile na izbor nastavnika i stručnih saradnika, vođenje evidencija, te rad organa upravljanja i rukovođenja. U ovom periodu izvršena je kontrola zakonitosti sticanja i izdavanja osam školskih isprava, koje su bile uredne.
Inspekcija za zaštitu od požara izvršila je 84 kontrole i u 40 slučajeva utvrđene su nepravilnosti, te su preduzete mjere s ciljem njihovog otklanjanja.
Subjektima su izdata četiri prekršajna naloga u vrijednosti od 1.300 KM, a nepravilnosti su se najčešće odnosile na ispunjenost uslova za organizovanje zaštite od požara, obuke i stručna osposobljavanja, te mjere zaštite sredstava i oprema za gašenje.