BEOGRAD, Prvi SOS marketi u Srbiji prvo su bili dostupni najugroženijima, a kasnije svim građanima. U međuvremenu promet je utrostručen. Suzbijanje monopola i snižavanje marži na osnovne namirnice je pravi put za pomoć najsiromašnijima, smatraju u udruženjima potrošača.
Prije dvije godine otvoren je prvi SOS market u Srbiji. To je bio odgovor trgovaca na ekonomsku krizu. Socijalno najugroženiji mogli su da kupuju po cijenama nižim i do 50 odsto. U međuvremenu u SOS prodavnicama promet je utrostručen.
Najpre su bili dostupni samo najugroženijima, a kasnije svima. Otvaranje prvih SOS marketa pratili su i redovi onih koji su bili spremni da satima čekaju da bi došli do jeftinijih proizvoda.
Građani kažu da gledaju da uštede svaki dinar. “Štedim. Na jednom artiklu pet dinara, na drugom deset, a na nekom uštedim i dvadeset. Samo za par artikala dnevno imate uštedu 100 dinara. Toliko je kilo jabuka bilo gdje”, kažu kupci.
.
“Poslovna politika naše kompanije je nabavka prije svega domaćih proizvoda kojih je 98 odsto u ponudi, zatim niske marže, manje poznati dobavljači i pristupačne cijene o noj grupaciji potrošačakoji imaju najmanja primanja”, kaže Milena Radulović zadužena za odnose s javnošću SOS marketa.
Nekoliko stotina kilometara od Srbije priča je uglavnom slična. U Sloveniji zbog ekonomske krize, socijalno ugroženi žive podjednako teško.
“Ministarstvo socijale Slovenije ima dogovor sa Karitasom i sa ostalim nevladinim organizacijama, kao i sa većim prodajnim lancima kao što su ‘Merkator’, ‘Tuš’ i drugi, da se hrana koja je na isteku roka trajanja daje besplatno socijalno najugroženijim i tako isto važi i za garderobu”, kaže Slobodan Šešum, ekonomski savjetnik Ambasade Republike Slovenije u Srbiji.
Neumjereno učešće države na tržištu nije dobro, smatraju ekonomisti.
Goran Nikolić, iz Centra za novu politiku Srbije , ističe da bi državna pomoć maloprodaji radi snižavanja cijena narušila konkurenciju. Bolji način da se pomogne socijalno najugroženijima, prema Nikolićevim riječima, bila bi veća socijalna davanja, budući da se od početka godine bilježi bolje punjenje budžeta Srbije nego što je planirano.
Suzbijanje monopola i snižavanje marži na osnovne životne namirnice bio bi pravi put za pomoć najsiromašnijima, smatraju u udruženjima potrošača.Tanjug