BEOGRAD, Uvođenje evra umjesto nacionalne valute dinara u Srbiji u ovom trenutku, na prvi pogled riješilo bi probleme sa oscilacijama kursa, međutim, imalo bi mnoge negativne efekte na srpsku monetarnu politiku, a za tu operaciju ne bismo ni mogli da dobijemo saglasnost EU, ocijenili su danas ekonomisti u izjavama Tanjugu.
Profesor “Megatrend univerziteta” Vladimir Vučković ocijenio je da bi prednosti uvođenja evra bile u tome što bi se eliminisao kursni rizik.
“Ne bismo više brinuli o tome koliko dinar vrijedi, da li kurs raste ili će eventualno da pada, uvođenje evra imalo bi stabilizacioni efekat na našu privredu, inflacija bi vjerovatno bila manja i sve u svemu manje bismo brinuli o rizicima koje dinar nosi sobom”, objasnio je Vučković.
Međutim, prema njegovim riječima, negativni efekti uvođenja evra su izuzetno veliki i “zbog toga se u ovom trenutku ne bi preporučivalo i ne bi bilo dobro da se evro uvede”.
Vučković je istakao da je najveći negativni efekat to što bi monetarna politika izgubila samostalnost, a Narodna banka Srbije ne bi mogla da koristi svoje instrumente za ciljanje inflacije.
“Srbija bi izgubila politiku deviznog kursa, izgubila bi referentnu kamatnu stopu. Praktično, bila bi mnogo otvorenija za šokove iz inostranstva i bila bi izloženija mogućim krizama. Devizne rezerve bi se ubrzano tanjile i ostali bismo bez njih znatno brže nego što je to danas slučaj”, precizirao je Vučković.
Ekonomista Mlađen Kovačević ocijenio je da nema smisla govoriti o uvođenju evra umjesto dinara u Srbiji, jer za to ne bismo mogli da dobijemo odobrenje EU, a, prema njegovim riječima, to ne bi riješilo probleme srpske privrede, koja je u “teškoj krizi”.
Kovačević je istakao da je činjenica da u Srbiji postoji dvovalutni sistem, ali da je bitno naglasiti da je dinar precjenjen, odnosno njegova vrijednost prema evru ne odgovara realnoj snazi srpske ekonomije.
“Prošle godine smo pali na rang listi Svjetskog ekonomskog foruma što se tiče konkurentnosti privrede i kad konkurentnost privrede jedne zemlje na toj listi pada, bilo bi prirodno da njena nacionalna valuta u odnosu na evro, na dolar, gubi na vrijednosti”, ocijenio je on.
Kovačević je naveo da je vrijednost dinara “ekstremno precjenjena”, što u velikoj mjeri pogađa izvoznike, kojih inače ima malo, a pogoduje uvoznicima, koji su se, prema njegovoj ocijeni, “obogatili zahvaljujući precjenjenoj vrijednosti dinara”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.