BEOGRAD, Kako će izgledati tržište goriva u Srbiji od 1. januara sljedeće godine i da li će cijene na pumpama biti niže još ostaje pod znakom pitanja, jer država će u “minut do dvanaest” donijeti neophodne propise za liberalizaciju uvoza naftnih derivata.
Pravilnik o minimalnim tehničkim uslovima za obavljanje prometa naftnih derivata i nova Uredba o cijenama goriva još su u radnim verzijama, a baš ovi akti određivaće pravila igre za trgovce gorivom već za dvadeset dana.
Radna verzija Uredbe o cijenama predviđa da se najviše cijene određuju kroz kotacije benzina, dizela i lož-ulja u regionu Mediterana, procenat promjene biće tri odsto, a obračun će se raditi na četrnaest dana. Tako, iznos računa na pumpama više neće direktno diktirati cijena sirove nafte. Ali, u Ministarstvu trgovine ne mogu da tvrde da će slobodan uvoz goriva smanjiti postojeću cijenu.
– Sad nemamo odgovor da li će liberalizacija tržišta donijeti jeftinije gorivo – kaže Snežana Lukić, savjetnik za cijene naftnih derivata. – Niže cijene možda neće doći u startu, ali očekujemo ih u srednjem roku. Ali, vjerujem da će konkurencija uticati na obaranje cijena, čak i iz proizvodnje NIS. Liberalizacija će donijeti kvalitetnije gorivo, po evropskim standardima.
Iz Ministarstva energetike navode da će pravilnik o tehničkim uslovima vjerovatno biti usvojen sljedeće nedelje, a Uredba o cijenama sigurno će biti donijeta do Nove godine.
Preduzeće “Naftahem” još prije nekoliko mjeseci imalo je spreman plac, projekat i novac za gradnju skladišta, ali nisu mogli da počnu radove jer još se ne zna šta će pravilnik odrediti.
Tako ćemo od starta biti u zaostatku bar pola godine – kaže Đorđe Đuković iz “Naftahema”.
Veća odgovornost
Prema riječima prof. dr Slobodana Sokolovića, liberalizacija će donijeti i veću odgovornost trgovaca. – Svi učesnici na tržištu moraće da obezbjede sigurnost snabdijevanja, kvalitet goriva i prihvatljive cijene. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.