BANJALUKA ,U zavisnosti od vrste proizvoda carinske stope će se od danas smanjiti za 90, 75 ili 50 odsto od sadašnjeg iznosa, dok će se na neke proizvode u potpunosti ukinuti, izjavio je portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
Kovačević je naglasio da se smanjenje carinskih stopa odnosi isključivo na robu porijeklom iz Evropske unije.
Za određene proizvode, objasnio je on, carina se već od 1. jula u potpunosti ukida, i to na proizvode poput sireva, smrznutog povrća, određenih vrsta voća kao što su agrumi, potom neprženu kafu, pšenicu, ječam, raž, voćne sokove, biljne masti i ulja.
– Na naftu i benzin carine će biti smanjenje na 75 odsto sadašnje vrijednosti. Od 1. januara 2009. godine carine na ove proizvode trebale bi biti 50 odsto od sadašnje vrijednosti, 1. januara 2010. godine ona će biti 25 odsto sadašnje vrijednosti carine, a od 1. januara 2011. godine carina će biti ukinuta – izjavio je Kovačević.
Prema njegovim riječima, na kozmetičke proizvode, nove automobile, traktore, motocikle, namještaj, bijelu tehniku, audio i video tehniku, elektronsku opremu i računare, alate i slično carine su od danas manje za 50 odsto od sadašnje vrijednosti, a od početka iduće godine carina na ove proizvode biće ukinuta.
– Od 1. jula na nova putnička vozila carina se smanjuje za 50 odsto od sadašnje vrijednosti carine, što znači da umjesto dosadašnjih 15 odsto carine od danas se plaća 7,5 odsto, a početkom iduće godine carina na uvoz novih automobila porijeklom iz EU se ukida – naglasio je Kovačević.
Kada je riječ o polovnim putničkim vozilima, dodao je on, od danas se carina smanjuje za deset odsto od sadašnje vrijednosti pa će se umjesto dosadašnjih 15 odsto plaćati 13,5 odsto.
Za većinu mašina carina će se smanjiti za 50 odsto od sadašnje vrijednosti, dok će se za određene potpuno ukinuti.
Smanjenje carinskih prihoda do 120 miliona KM
Pored svih prednosti, istakao je Kovačević, sigurno je da će SSP uticati na ubiranje carinskih prihoda.
– Prema podacima od prošle godine UIO BiH je prikupila 459 miliona maraka carina za robu uvezenu iz EU. Ove godine očekujemo od 115 do 120 miliona manje, budući da će efekti primjene sporazuma biti najjači u prvoj polovini godine – naglasio je Kovačević. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.