BANJALUKA, Posljednjih mjesec dana svinje i junad u RS skoro niko ne kupuje iako im je cijena drastično opala, tvrde proizvođači.
Kako kažu, a samo u Lijevče polju ima oko 6.000 tovljenika koje niko neće da kupi.
Uzgajivači smatraju da je glavni razlog ovakve situacije nekontrolisan uvoz mesa i životinja sumnjivog kvaliteta.
Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, smatra da je u ovoj oblasti stanje katastrofalno u zadnje vrijeme jer uopšte nema kupaca.
“Ja imam oko 300 svinja, koje su već prestarile jer nema kupaca. U Lijevče polju ima između 5.000 i 6.000 tovljenika koje niko neće da kupi, a sve zbog nekontrolisanog uvoza starog mesa. BiH, izgleda, mora pokupiti sav svjetski otpad”, tvrdi Maljčić.
On je rekao da se cijena tovljenika kreće od 2,8 do 3,2 marke plus PDV dok su cijene u decembru bile i po 4,5 maraka, u zavisnosti od kvaliteta.
“Mi ćemo sada svinje morati dati sa odloženim plaćanjem, samo da ih bilo kako prodamo, a kad ćemo dobiti pare, to niko ne zna. Platiće nam, vjerovatno, na ljeto kada cijena bude duplo više”, kaže Maljčić.
Juneće meso po kilogramu žive vage zadnjih mjesec dana pojeftinilo je sa 6,5 na 4,8 maraka.
Radoslav Subotić, poljoprivrednik iz Nove Topole, kaže da je meso pojeftinilo između 1,2 i 1,7 maraka po kilogramu i da vrlo teško prodaje junad.
“Imam desetoro junadi i skoro pa da nema kupaca, a pored toga cijena im pada posljednjih mjesec i po dana”, naveo je Subotić.
Ranko Sarajlić, vlasnik farme “Zelengaj” iz Gradiške, takođe potvrđuje da su cijene junadi i svinja pale u posljednje vrijeme, ali da uopšte nema kupaca.
“Sve se to dešava zbog uvoznog mesa. Na taj način se stvara vještački višak, odnosno stvara se slika da kod nas nema životinja za prodaju da bi za nekoliko mjeseci kupili od nas te iste životinje po cijeni koju oni odrede”, smatra Sarajlić.
On je kazao da je najveći problem oko uvoza mesa i životinja što se ne kontroliše koliko se stvarno uvozi.
Najniža cijena svinjskog mesa u mesnicama u RS iznosi 14 maraka dok junetina košta oko 16 maraka po kilogramu.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS, kazao je da se zbog nedostatka propisa, sve što se u Evropi uništava kod nas uvozi po bagatelnim cijenama.
“Iako je meso koje se uvozi jeftino, opet se ne znižavaju cijene u mesnicama. Gledajući trenutne cijene svinja, u mesnicama ne bi smjela da prelazi osam maraka, da brat bratu daje”, naveo je Usorac.
Drago Nedić, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH, kazao je da je u BiH propisano pod kojim uslovima se može uvoziti meso i proizvodi od mesa i da se ti uslovi ispunjavaju.
“Međutim, činjenica je da se uvozi daleko veća količina nego što se kod nas proizvodi, tako da to onemogućava naše proizvođače da se razvijaju, što kod njih proizvodi određenu sumnju, s obzirom da su meso i proizvodi od mesa vrlo često značajno jeftiniji”, naveo je Nedić.
On je pojasnio da su uvozno meso i proizvodi od mesa jeftiniji zbog toga što su u pojednim zemljama veći podsticaji za poljoprivrednike od strane države, pa zbog toga oni na našem tržištu postaju konkurentni i bolje prođu.
“Generalno govoreći mi moramo mjerama druge vrste da uredimo odnos kada su u pitanju uvoz i izvoz”, smatra Nedić.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.