BEOGRAD, Nove kadrove možemo da privučemo i da spriječimo odlazak već zaposlenih samo ako država izjednači zarade naših ljudi sa onima koji obavljaju iste zadatke u državnim organima – upozoravaju čelnici nezavisnih institucija.
Oni traže da se, za početak, obezbijede dodaci na platu od 10 do 30 odsto svima koji rade inspekcijske poslove u službi povjerenika, ombudsmana, Agenciji za borbu protiv korupcije, kod povjerenika za zaštitu ravnopravnosti. Jer, takvu “nagradu” imaju kontrolori angažovani u državnoj upravi.
Zaštitnik građana Saša Janković kaže da to ne bio bio preveliki izdatak, jer je na tim poslovima u ovom trenutku angažovano oko 60 ljudi. On objašnjava da mu propisi ne dozvoljavaju da direktno podnese zahtjev Vladi Srbije da se ispravi nepravda prema inspektorima u njihovim redovima.
.
– Premijer Mirko Cvetković se načelno složio da se obezbijedi takav dodatak, a da se sve riješi zakonskim izmjenama koje će predložiti Ministarstvo za državnu upravu – navodi Janković. – Kod mene, recimo, sekretarica ima 18.000, vozač oko 20.000, a viši savjetnik što je najveće zvanje – 60.000 dinara.
I Rodoljub Šabić, povjerenik za informacije, smatra da bi što prije nešto trebalo izmjeniti iznose u kovertama:
– Imamo veliki problem kako da zadržimo ljude. Jer, oni idu na teren, treba nekoga da kontrolišu, da podnesu prijavu, a za to nisu adekvatno plaćeni.
U kasama ovih institucija ima dovoljno novca, čak i “pretiče”, jer većina ne uspjeva da zaposli dovoljan broj ljudi. Za ovu godinu, na primjer, ombudsman na raspolaganju ima više od 155 miliona, a Šabić – 115.860.000 dinara.
Oprema umjesto zarada
Dio novca, namjenjen platama, sigurno neće biti potrošen, jer nemam kadrova – kaže nam Nevena Petrušić, povjerenik za ravnopravnost, čijoj službi je za godinu dana odobreno 39.336.000 dinara. – Zato ću tražiti da se ta, ali i druga nepotrošena sredstva, preusmjere na opremanje kancelarija. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.