BRISEL, Predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompej doputovaće sutra u Sarajevo, u okviru turneje koja obuhvata i Crnu Goru, Makedoniju i Albaniju, javio je dopisnik Srne iz Brisela.
Van Rompej će doputovati u Sarajevo sutra uveče, a u srijedu će se sastati s visokim zvaničnicima. Nakon toga produžiće za Podgoricu, Skoplje i Tiranu. Ovo će biti njegova druga posjeta regionu, nakon što je u julu boravio u Hrvatskoj, Srbiji i na Kosovu.
Kancelarija predsjednika Evropskog savjeta, tijela koje okuplja šefove država i vlada EU, prošle sedmice još nije znala prenijeti javnosti glavne poruke i cilj ove posjete, koja je najavljena još u junu.
Van Rompej je više puta isticao da je neophodno proširenje EU na zapadni Balkan.
Govoreći o cijelom regionu, Van Rompej je ranije konstatovao da je evropska perspektiva od suštinske važnosti za stabilnost regiona, kao i da postoji jasan cilj da se evropski procesi integracija nastave što je efikasnije moguće. On je stavio jak akcenat na potrebu reformi prema dostizanju postavljenih standarda.
Iako funkcija predsjednika Savjeta ne znači da je Van Rompej šef evropskim premijerima i predsjednicima država, on ima ovlaštenja na koje se Savjet mora odazvati. To je, na primjer, sazivanje, redovno ili vanredno, svih EU lidera u Brisel na sastanak o temi koju on predloži. To pravo Van Rompej provodi. Takođe, on definiše i artikuliše neka pitanja koja se postavljaju pred Savjet. Konkretno, prijedlog evropske pomoći za Grčku i ostale zemlje u finansijskoj krizi je njegov.
Nepoznat širokoj evropskoj javnosti, Van Rompej uživa vrlo velik ugled u svojoj zemlji. On je Flamanac koji je uspio nakon 18 mjeseci krize, osnovati jedinstvenu belgijsku vladu, smiriti političku krizu, zadobiti povjerenje obje zajednice i oporaviti Belgiju od finansijske i ekonomske krize. Smatra se da je odličan ekonomista.
Belgija, koja obavlja šestomjesečno rotirajuće predsjedništvo EU, ima samo tehničku vladu, jer, nakon izbora, nije još uspješno sastavila koalicionu vladu. Preuzimajući predsjedništvo EU, belgijska tehnička vlada dala je na znanje da će strateške odluke prepustiti, jer tako zahtijeva Lisabonski ugovor, i predsjedniku Savjeta, odnosno Van Rompeju.
Demohrišćanin Van Rompej je doktor filozofije i ekonomije, autor filozofskih i pjesničkih radova, i deklarisani katolički intelektualac.