PEKING, Razgovori američkog ministra finansija i kineskog vicepremijera o ekonomskim vezama SAD i Kine tumače se kao znak nastojanja da se ublaže tenzije oko kineske kontrole kursa juana. Ipak, u saopštenju ministarstva finansija SAD ne navodi se da li su dvije strane razgovarale o kursu.
Američki ministar finansija Timoti Gajtner (Timothy Geithner) bio je u Pekingu nakon dvodnevne posjete Indiji.
Posmatrači navode da susret na visokom nivou ukazuje da Vašington i Peking pokušavaju da smanje razlike u stavovima oko vrijednosti kineske valute.
Te razlike opstaju uprkos dobroj saradnji SAD i Kine po pitanjima globalne ekonomije, iranskog nuklearnog programa i drugim.
Kako se navodi u saopštenju ministarstva finansija SAD, dvije strane razmjenile su poglede o američko-kineskim ekonomskim odnosima, globalnoj ekonomskoj situaciji, kao i pitanjima oko drugog Strateškog i ekonomskog dijaloga SAD i Kine koji će se održati u maju u Pekingu.
Vašington smatra da Peking drži juan potcjenjenim i tako kineskim izvoznicima obezbijeđuje prednost nižih cijena. Zbog toga Kina u trgovini sa SAD bilježi ogroman suficit.
Peking odoljeva pritiscima SAD a iz kineskog ministarstva trgovine upozoravaju da bi rast vrijednosti juana pogodila izvoznike koji obezbijeđuju veliku zaposlenost.
Ekonomisti očekuju da Peking dozvoli juanu da ojača najranije u drugom kvartalu ove godine. Jači juan doprinio bi rastu kupovne moći kineskih potrošača, pomogao povećanju domaće potrošnje i smanjenju zavisnosti od izvoza.
Kurs juana bio je vezan za dolar decenijama ali je ta veza olabavljena 2005. godine i kineska valuta je do kraja 2008. ojačala oko 20 odsto. Biznis