BEOGRAD, Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković istakao je da je u trenutku suočavanja sa ozbiljnom ekonomskom krizom mnogo važnija borba za očuvanje radnih mjesta od zahtjeva za povećanjem plata, toplog obroka ili regresa.
Premijer Srbije je u pismu, koje je odgovor na jučerašnje pismo predsjednika Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisava Orbovića, rekao da Vlada neće učiniti ni jedan potez koji bi zaposlene doveo u nepovoljan položaj već čini sve da se teret krize što ravnomjernije rasporedi.
“U tom cilju, Vlada je uvek spremna da, u okviru realnih materijalnih mogućnosti, ukupne ekonomske i socijalne politike, velikih infrastrukturnih projekata, kao i vanrednih mjera, razmotri sve mogućnosti koje bi doprinele ublažavanju efekata krize, a pre svega očuvanja zaposlenosti”, navodi Cvetković.
Cvetković ističe da nije tačno da Vlada želi da odustane od Opšteg kolektivnog ugovora, nego samo predlaže privremeno odlaganje njegove primjene i istovremeno daje preporuku svim poslodavcima da u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima primjenjuju, u cjelini ili djelimično prošireno dejstvo ovog ugovora.
“Vlada Srbije se obavezuje da finansijski podrži očuvanje zaposlenosti u privredi i u vezi stim vam je predložila odgovarajući skup mjera. Vlada je spremna da u okviru raspoloživih budžetskih sredstava za plate u 2009. godini obezbjedi raspodjelu kojom bi se omogućio povoljniji položaj zaposlenih sa nižim primanjima u javnom sektoru”, poručio je Cvetković.
On podsjeća da su socijalni partneri potpisali Aneks Opšteg kolektivnog ugovora sa izmjenama, prilikom čijeg potpisivanja je sasvim jasno je rečeno “da će prošireno dejstvo Opšteg kolektivnog ugovora stupiti na snagu 1. januara 2009. godine, pošto Socijalno-ekonomski savjet razmotri aktuelnu finansijsku situaciju u zemlji i okruženju i u vezi s tim zauzme konačan stav kojim se u Aneksu preciziraju nove vrijednosti toplog obroka i regresa”.
“Pošto je postalo jasno da će svetska finansijska i ekonomska kriza ozbiljno pogoditi i Srbiju, početkom decembra revidiran je prvobitni Memorandum o fiskalnoj i ekonomskoj politici u kome je projektovani rast BDP-a za 2009. prepolovljen na 3,5 odsto, a u vezi sa tim i svi drugi relevantni parametri značajni za budžet i ekonomsku politiku”, ističe premijer Srbije.
Cvetković navodi da je zbog takve situacije poslednjih dana na adresu Vlade, Privredne komore Srbije i Unije poslodavaca od Udruženja stranih investitora i drugih asocijacija menadžera i vlasnika malih i srednjih preduzeća stiglo na stotine pisama upozorenja da je u novonastalim okolnostima neophodno da se privremeno odloži primjena Opšteg kolektivnog ugovora jer bi ona, zbog povećanih troškova rada, a usled smanjene ekonomske aktivnosti, samo dovela do otpuštanja zaposlenih.
U pismu koje je upućeno Cvetkoviću, Orbović navodi da postoji kontradiktornost između opredjeljenja Vlade Srbije da vodi socijalno odgovornu politiku, uključujući i primjenu Opšteg kolektivnog ugovora, i prijedloga mjera Vlade za ublažavanje negativnih efekata svjetske finansijske i ekonomske krize.