SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je danas da se posljedice svjetske finansijske krize u BiH ogledaju u povećanju kamatnih stopa, jer je u evrozoni, gdje se banke zadužuju, poskupio novac, s obzirom da su ta tržišta manje likvidna.
“Većina banaka koje djeluju u BiH imaju svoje banke-majke u inostranstvu od kojih povlače novac i, istovremeno, i te banke-majke se zadužuju na međunarodnom tržištu, što povećava cijenu kredita i njima, a samim tim i bankama u BiH”, pojasnio je Kozarić komentarišući uticaj svjetske finansijske krize na BiH.
Prema njegovim riječima, komercijalne banke u BiH samostalno formiraju visinu kamatne stope, zavisno od banke do banke.
“Čini se da su uslovi za dobijanje kredita, s aspekta analize rizika investiranja i davanja kredita, nešto pooštreni, tako da će sve teže biti dobiti kredit”, smatra guverner Centralne banke BiH.
On je potvrdio da je štednja u gotovo svim bankama u BiH zaštićena zahvaljujući postojanju i djelovanju Agencije za osiguranje depozita BiH.
“Osigurani iznos danas je 7.500 KM. Očekuje se da će uskoro Parlamentarna skupština BiH odobriti da osigurani iznos bude povećan na 10.000 KM. U tom smislu postoji sigurnost držanja depozita građana u bankama sa preporukom da depozite drže u bankama i da koriste dobru ponudu bankarske kamate, diverzifikujući svoj portfolio na više banaka”, istakao je Kozarić.
Kozarić je ukazao i na činjenicu da se posljedice krize osjećaju i na berzama u BiH gdje je promet znatno manji nego ranije.
Govoreći o globalnom uticaju finansijske krize, guverner Centralne banke BiH konstatovao je da su problemi u ovoj sferi, koji su počeli u SAD kao posljedica loših hipotekarnih poslova u toj zemlji, definitivno zakucali i na vrata Evrope.
“Već nekoliko mjeseci Evropska centralna banka finansijski interveniše u bankarskom sektoru a, praktično, finansijska kriza već utiče i na realni sektor”, rekao je Kozarić.
On je naveo da se, indirektno, posljedice krize osjećaju i u regionu, a to su potvrdili i guverneri centralnih banaka jugoistočne Evrope na sastanku tijela zaduženih za bankarsku superviziju, održanom u Bugarskoj.
Na ovom sastanku istaknuto je da previranja na međunarodnim finansijskim tržištima, koja su počela 2007. godine i intenzivirana su posljednjih mjeseci, nisu imala direktan, već indirektan i ograničen uticaj na ekonomije zemalja jugoistočne Evrope. Srna
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.