BRISEL, Trgovina uslugama mogla bi da podstakne ekonomski rast članica Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA), pokazao je novi izvještaj Svjetske banke (SB) “Prepreke u trgovini uslugama u regionu CEFTA”.
U izvještaju objavljenom na sajtu SB ističe se da bi trgovina uslugama bila podsticajna za privredni rast u regionu CEFTA ukoliko bi članice Sporazuma uklonile barijere i restrikcije.
Barijere koje koče ekspanziju na sektoru trgovine uslugama istovremeno onemogućavaju zemlje Jugoistočne Evrope (JIE) da iskoriste prednosti većeg regionalnog tržišta, ukazuju analitičari SB.
Kako se navodi u izvještaju, usluge predstavljaju važan dio ekonomija članica CEFTA i udio tog sektora raste tako da, u prosjeku, usluge daju više od dvije trećine bruto dodate vrijednosti u regionu.
“Trgovina uslugama dobija na značaju u regionu CEFTA”, istakao je koautor izvještaja, ekonomista SB Borko Hanđiski dodajući da je region uradio dosta na otvaranju tržišta usluga ali da neka ograničenja još postoje u svim zemljama.
Hanđiski je naveo primjere barijera u građevinarstvu kod prekograničnih isporuka i nepriznavanja dozvola iz inostranstva, na sektoru drumskog saobraćaja, gdje vlada tržišni protekcionizam, i na željeznici, gdje državni monopoli ograničavaju prilike za trgovinu.
Region CEFTA je, prema podacima iz izvještaja, ukupno gledano veliki neto izvoznik usluga jer u periodu 2007-09. izvoz usluga vrijedio 16,1 milijardu evra a uvoz 8,7 milijardi.
Međutim, ako se isključi prihod od turizma, izvoz usluga vrijedio je 6,2 milijarde evra i bio je tek nešto veći od uvoza od 5,9 milijardi.
Izvještaj pokazuje da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja u regionu CEFTA koja ima znatno veći izvoz usluga od uvoza, hrvatski izvoz je neznatno veći od uvoza, kod Srbije i Kosova je trgovina uslugama izbalansirana. Ostale zemlje CEFTA su neto uvoznici usluga.
Članice CEFTA su Srbija, Crna Gora, Albanija, BiH, Hrvatska, Makedonija, Kosovo, koje zastupa Unmik, i Moldavija. Beta