BRISEL, Male evropske banke, uključujući moćne njemačke regionalne kreditore, u budućnosti će za novi spasilački fond evrozone izdvajati manja sredstava nego velike bankarske grupacije koje dominiraju bankarskom industrijom, prema juče predstavljenim planovima Evropske komisije.
Prema najnovijem planu, multinacionalni bankarski giganti moraće da ponesu veći teret prilikom popunjavanja “Jedinstvenog mehanizma za sanaciju i likvidaciju banaka (SRM)”, u koji je planirano da se za osam godine slije 55 milijardi evra, prenosi agencija Frans pres.
“Odabrani pristup je pravedan, jer će doprinos svake banke biti srazmjeran njenoj veličini i profilu rizika”, izjavio je evropski komesar za unutrašnje tržište, Mišel Barnije, i dodao da će 90 odsto sredstava novog spasilačkod fonda evrozone doći iz ruku najvećih evropskih banaka, u čijem je vlasništvu 85 odsto cjelokupnih bankarskih aktiva.
“Prema ovoj šemi, doprinos malih banaka će biti najmanji”, izjavio je jedan neimenovani zvaničnik.
Analitičari smatraju da je ovakva strategija veliki ustupak za Njemačku, nakon što je uticajni njemački ministar finansija Volfgang Šojble u više navrata ponovio da će njemačke regionalne banke biti pošteđene obaveza bankarske unije.
Kako bi spriječila ponavljanje finansijske krize, EU je početkom ove godine dogovorila formiranje “Jedinstvenog mehanizma za sanaciju i likvidaciju banaka (SRM)”, ključne komponente novog regulatornog sistema osmišljenog da poštedi poreske obveznike velikih i katastrofalnih troškova koji nastaju sa propašću neke banke. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
znaci to potvrdjuje interes da su u sijenci vladari masoni bankari i ostalo zlo