BEOGRAD, U pojedinim dijelovima Srbije cijene prehrambenih proizvoda znatno se razlikuju, a ti rasponi za iste artikle često osciliraju od grada do grada i po nekoliko puta.
Tako je, recimo, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku raspon cijene svinjskog mesa u Srbiji ovog mjeseca od 299, koliko košta kilogram tog mesa u Negotinu, do 475 dinara u Užicu, što je razlika od 58 odsto. U Valjevu, inače, svinjetina košta 446, a u Beogradu prosječnih 383 dinara za kilogram.
Istovremeno, junetina je najskuplja u Subotici, gdje treba platiti 549, a najjeftinija je u Leskovcu, sa cijenom od 389 dinara. Razlika u cijeni je 41 odsto, a kod telećeg mesa taj procenat je veći i iznosi 55 odsto. Tako u Vranju teletina staje 512, a u Pančevu ili Sremskoj Mitrovici po 795 dinara.
– Zavisno od mjesta stanovanja različito se plaća svježe meso, sir, ali i povrće, međutim, teško je razumjeti zašto se cijena nekog proizvoda razlikuje i za 100 odsto u dva susjedna grada, jednake veličine – kažu u potrošačkim organizacijama. – Ili, kako je moguće da pojedini proizvodi u gradu sa nižim standardom budu i tri puta skuplja nego u drugom mjestu gdje je prosječna zarada veća. Očito je da se mjeri i džep prosječnog kupca.
Pasulj u Zaječaru i u Sremskoj Mitrovici košta po 170, a u Novom Pazaru 250 dinara, što je razlika od skoro 50 odsto. Za kupus u Leskovcu treba platiti 10, dok je dva puta viša cijena u Beogradu i Kragujevcu, a u Pančevu i četiri puta, odnosno košta 40 dinara za kilogram.
Kajmak i sir
Drastične cjenovne razlike su i kod mliječnih proizvoda. Za kilogram kajmaka stanovnici Subotice plaćaju 700, a Niša 400 dinara, a Beograđani u prosjeku izdvajaju po 600. To je razlika od 75 odsto, dok je kod sira čak znatno veća. U Valjevu sir košta 150, a recimo u Subotici 360 dinara za kilogram. Novosti