MOSKVA, Ruski izvoz nafte u novembru smanjen je 17,6 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine i 15 odsto u poređenju s oktobrom, a glavni razlog je visoka izvozna carina koja je izvoz tog energenta učinila neprofitabilnim za kompanije.
Smanjena je takođe i proizvodnja nafte jer kompanije nemaju dovoljno sredstava za investiranje u eksploataciju, prenosi agencija RIA Novosti.
Prema podacima Centralne uprave za gorivno-energetski kompleks, u novembru je izvoz nafte sistemom “Transnjeft” smanjen 17 odsto u odnosu na isti mjesec 2007., na 13,128 miliona tona.
Prošlog mjeseca je u Rusiji proizvedeno 40,2 miliona tona tog energenta, 0,3 odsto manje nego godinu dana ranije. Od početka ove godine proizvodnja nafte je smanjena 0,5 odsto, na 447,36 miliona tona.
Glavni razlog pada izvoza tokom novembra su visoke izvozne carine na naftu i naftne produkte koje su u uslovima klizanja svjetskih cijena te sirovine učinile izvoz neprofitabilnim. “U novembru smo gubili više od 40 dolara po svakoj izvezenoj toni nafte”, ukazali su u kompaniji “Lukoil”.
Izvozna carina je 1. oktobra utvrđena na nivou od 372,2 dolara za tonu i trebalo je da važi do 1. decembra. Pri carini od 135 dolara za tonu kompanije su izdvajale za državu po 69,4 dolara po svakom izvezenom barelu, u vrijeme sniženja svjetske cijene nafte na 66,65 dolara za barel.
Da bi popravila situaciju s izvozom nafte, država je morala da u posljednjem trenutku snizi izvoznu carinu na 287,3 dolara za tonu, počev od 1. novembra. Kako su cijene nafte, međutim, nastavile da slabe, napori vlade za povećanje rentabilnosti izvoza svedeni su na nulu.
Početkom decembra je metodika obračuna izvozne carine izmjenjena i carina je utvrđena na 192,1 dolar za tonu, ali ta odluka stupa na snagu tek 10. decembra, a do tada kompanije moraju da plaćaju staru carinu.
“Smanjenje izvoza u novembru je bilo očekivano”, izjavio je analitičar kompanije “Trojka dijalog” Valerij Njesterov, koji smatra da su samo dugoročni sporazumi primoravali naftaše da izvoze naftu uz gubitak.
Kompanije su pri tome koristile svaku mogućnost da usmere naftu na preradu i realizuju je u vidu naftnih derivata.
Stručnjaci ukazuju da nastavak sniženja proiozvodnje nafte govori da se situacija u naftnom sektoru ne poboljšava. U “Trojci dijalog” ukazuju da će se sniženje ruskog izvoza nafte tokom zimskih mjeseci krajnje nagativno odraziti na imidž Rusije kao pouzdanog isporučioca, a, sem toga, smanjenje izvoza može dovesti do istiskivanja Rusije s visokokonkurentnog tržišta istočne Evrope.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši