BEOGRAD, Poljoprivredna korporacija Beograd (PKB) mogla bi da otvori sopstvenu mljekaru ako Imlek ne bude prihvatio da mlijeko otkupljuje po višoj cijeni od sadašnje, najavio je danas generalni direktor PKB-a Milan Veljović.
Veljović je u izjavi dostavljenoj medijima naveo da je PKB poslao novi ugovor Imleku u kojem je zatražio da se otkupna cijena mlijeka poveća sa 0,26 na 0,28 evra po litru, kolika je otkupna cijena i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Ugovorom koji je poslat Imleku prije sedam dana preciziran je i mehanizam korigovanja otkupne cijene mlijeka, u slučaju promjene uslova poslovanja na tržištu, naveo je on.
“Ukoliko Imlek ne prihvati ono što smo predložili, PKB ima podršku gradonačelnika da uđe u investiciju otvaranja sopstvene mljekare”, istakao je Veljović i dodao da PKB još nije dobio zvaničan odgovor od Imleka na prijedlog ugovora koji je prosljeđen toj mljekari.
Prema Veljovićevim riječima, pregovori sa Imlekom o povećanju otkupne cijene mlijeka počeli su još krajem maja, kada je Grad Beograd preuzeo PKB.
Taj kombinat Imleku dnevno u prosjeku isporuči 172.000 litara mlijeka.
Veljović je u izjavi potvrdio informaciju koju su predstavnici Imleka dali o državnim subvencijama proizvođačima mlijeka, navodeći da one u BiH i Crnoj Gori iznose 11 evrocenti, a u Hrvatskoj 12 evrocenti.
“U Srbiji država daje subvenciju od 1,5 dinar, odnosno 1,4 evrocenta, ali ne za sve mlijeko koje PKB proizvede nego samo za tri miliona litara po kvartalu”, naveo je Veljović.
Dodao je da PKB kvartalno proizvodi više od 15 miliona litara, što znači da je “realna subvencija koju PKB dobija po litri isporučenog mlijeka manja od 0,25 evrocenti, što je skoro 50 puta manje nego što dobijaju proizvođači mlijeka u maloprije pomenutim zemljama”.
Veljović je izrazio uvjerenje da će u razgovorima sa predstavnicim Ministarstva poljoprivrede naći način da se pomogne proizvođačima mlijeka, a da taj modalitet bude zasnovan na iskustvima susjednih zemalja i na realnim ekonomskim mogućnostima Srbije.
Proteklih dana, mediji u Srbiji izvještavali su o nestašici mlijeka, navodeći da je u pojedinim prodavnicama poslije podne bilo teško naći svježe mlijeko i jogurt.
Predstavnici kompanije Imlek su zatim rekli da se sve mljekare na tržištu suočavaju sa manjkom sirovog mlijeka i otežanom isporukom mliječnih proizvoda. Oni su za to krivili agrarnu politiku, koja ne nudi veće subvencije proizvođačima.
Ministar poljoprivrede Saša Dragin je u intervjuu listu “Press” objavljenom danas kazao da nestašice mlijeka nema i optužio Imlek da vještački izaziva nestašicu da bi našao opravdanje za poskupljenje mlijeka. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.