KARAKAS, Vlada Venecuele donijela je paket mjera koje bi trebale pomoći stabilizaciji ekonomije.
Država je pogođena rastom cijena i zabrinjavajućom nestašicom osnovnih životnih namirnica, što je izazvalo višesedmične proteste i nerede.
Dok je većina stanovnika Venecuele bila zaokupljena nemirima na ulicama, socijalistička vlada tiho je radila na mjerama koje su donedavno bile nezamislive.
Povećala je cijene hrane i drugih osnovnih dobara na koje je do sada davala subvencije.
Stabilizovanje ekonomije
“Nije bilo službene objave, ali sve je skuplje. Mlijeko je 180 bolivara, dvostruko skuplje nego prošlog mjeseca. Brašno je poskupjelo za 50 odsto, riža, sve osnovne namirnice su mnogo skuplje”, kaže Karina Borgez, stanovnica Caracasa.
To je jedna u seriji mjera za stabilizovanje ekonomije i borbu protiv nestašice, koja je bila povod organizovanja protesta.
Međutim, police su u državnim supermarketima i dalje prazne. Predsjednik Nicolas Maduro za situaciju krivi krijumčare i pohlepne preduzetnike. Objavio je i uvođenje nove potrošačke kartice.
“Uvodimo digitalizovanu elektronsku karticu pomoću koje ćete moći pristupiti svim uslugama. Koristićemo je da zaštitimo proizvode, ali i da bi imali pristup specijalnim ponudama”, poručio je Maduro.
“Njezina svrha je elektronsko skladištenje podataka o tome što ljudi kupuju u jeftinim državnim trgovinama, a onda preprodaju po višim cijenama na tržnicama kada zavlada nestašica”, javlja reporter Al Jazeere Alessandro Rampietti.
Ekonomisti: Bolno, ali neophodno
Međutim, mjera koja obećava više je novi sistem razmjene stranih valuta, pa se dolar nudi po osam puta većoj cijeni od službene.
Ovim potezom Maduro namjerava suzbiti crno tržište. Ekonomisti ga vide kao bolno, ali neophodno rješenje za devalvaciju domaće valute.
“Vlada pokušava centralni sistem učiniti fleksibilnijim. Dati privatnom sektoru veći pristup dolarima, što bi trebalo suzbiti opštu nestašicu koja potresa Venecuelu”, objašnjava ekonomist Alejandro Grisanti.
Politička nestabilnost u Venecueli sve više se produbljuje. Zbog toga su mnogi i dalje skeptični prema novim mjerama koje bi trebale prekinuti krug rastućeg nasilja i podjela u državi. Al Jazeera
Komentariši