BEOGRAD,Izradom violina, veoma cijenjenim zanatom koji može biti izuzetno unosan, danas se u Srbiji bavi tek desetak majstora.
Mnogi od starih zanata nestali su, a samo rijetki proizvodi vještih majstorskih ruku podsjećaju da su ti zanati nekada postojali. Uprkos tome što violinara ima malo, taj zanat ipak neće nestati. Nedavno je čak i jedna dama počela da stvara violine, prva u Srbiji.
Izrada violina od davnina se smatra umjetničkim zanatom. Tim cijenjenim zanimanjem, koje može biti izuzetno unosno, danas se u Srbiji bavi tek desetak majstora. Taj podatak ipak ne treba da brine jer ni u Italiji, kolijevci vrhunskih violina, ne postoji više majstora.
Violine iz Srbije proizvode zvuk na svim kontinentima. U stvaranju tog instrumenta odnedavno učestvuje i Biljana Popović, prva u Srbiji i jedna od rijetkih u svijetu koja je pošla stopama slavnog Stradivarija.
Pojedini majstori izrade violina posmatraju drvo od koga je stvorena violina kao živo biće koje nastavlja da živi kroz instrument. Što je violina starija, ona ne proizvodi bolji zvuk, jer ćelije naprosto odumiru.
Za izradu gudačkih instrumenata potrebno je, osim strpljenja i ljubavi, imati izuzetan sluh. U suprotnom, instrument će biti dobar jedino kao ukras. Međutim, u slučaju da je violina napravljena po svim propisima i uz pravilno održavanje, može trajati i više vijekova.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.