BEOGRAD, Srbija bi u sklopu reforme javnog sektora trebala da otpusti najmanje 50 odsto činovnika, a ne samo najavljenih 10 odsto, izjavio je danas direktor Instituta za tržišna istraživanja u Beogradu /IZIT/ Miloje Kanjevac.
On je na konferenciji za novinare rekao da bi alternativa otpuštanju, koje bi zahtijevalo visok iznos otpremnina, bila “drugačija raspodjela društvenog proizvoda izmedu privrede i vanprivrede” i da bi bilo realno da ta raspodjela bude 65 odsto za privredu, a 35 procenata za vanprivredu.
Kanjevac je rekao da bi takvom raspodjelom privreda, koja stvara dohodak “bila načisto” sa tim šta je njeno i čime može da raspolaže za ličnu potrošnju, odnosno za plate i administraciju, dok bi vanprivreda raspolagala sredstvima po mjerilima koje bi sama utvrdila.
On je ponovio je da bi hitno trebalo dovesti kurs dinara u realni odnos, što bi imalo efekte na izvoz, odnosno što bi omogucilo veci dohodak izvoznicima, vecu zaposlenost i manju zavisnost od stranih kreditora.
Saradnik IZIT-a Saša Ðogovic ocjenio je da Srbija i dalje “zataškava ekonomsku krizu”, jer i dalje ima virtuelnu makroekonomsku stabilnost koja se zasniva na navodno “stabilnim deviznim rezervama i kursu”.
On je naveo da je makroekonomska stabilnost virtuelna zahvaljujuci stalnim i sve vecim zaduženjima kod medunarodnih finasijskih institucija i banaka, a da kurs dinara u odnosu na evro uopšte ne prati kretanje inflacije u ovoj godini, jer je inflacija trenutno oko 9,1 odsto, a kurs dinara depresirao je oko 5 odsto. .