BEOGRAD, U budžete svih opština i gradova u Srbiji, u posljednja tri mjeseca ove godine, sliće se više novca zahvaljujući izmjenama Zakona o finansiranju lokalnih samouprava, a koje su stupile na snagu 1. oktobra. Poslije peticije, koju je na inicijativu Ujedinjenih regiona Srbije, potpisalo više od pola miliona građana, Zakon je usvojen u Skupštini u junu ove godine. Od naplaćenog poreza na zarade opštine će umjesto dosadašnjih 40 odsto, dobijati duplo veći procenat.
Povećan prihod donio je veliko olakšanje, posebno najnerazvijenijim lokalnim samoupravama, a već su i pripremljene liste prioritetnih projekata, koji će se finansirati iz ovog „viška“. Uglavnom, kako obećavaju gradonačelnici, novac će biti utrošen u javne radove i otvaranje novih radnih mjesta, jer to u narednoj godini znači još veći priliv od poreza. Kako kažu, svojim građanima učiniće život dostajanstvenim, obezbjediće im posao, a investicijama u škole, zdravstvene ustanove, komunalnu i saobraćajnu infrastrukturu pokušaće da spriječe iseljavanje.
– Opština Plandište svrstana je u takozvanu četvrtu grupu, odnosno jedna je od 48 najnerazvijenijih lokalnih samouprava u Srbiji – kaže Zoran Vorkapić, predsjednik opštine.
– Transferi iz budžeta neće biti smanjeni tako da ćemo u posljednja tri mjeseca uz povećan prihod od poreza na zarade dobiti 20 miliona dinara. Nije bilo lako odlučiti se gdje da utrošimo taj novac, jer mnogo je „rupa, koje treba zakrpiti“, ali dogovorili smo se da prioritet budu nova radna mjesta. Tako ćemo polovinu novca uložiti u opremanje industrijske zone, jer to je najbolji način za privlačenje investicija. Zona ima kanalizaciju, vodovod i gas, a ostalo je još da uradimo novu trafo-stanicu. Druga polovina novca odlazi na javne radove i otvaranje zanatskih radionica. Naš najveći problem i ono što najhitnije moramo da uradimo jeste povećanje životnog standarda građana i zato će u nova radna mjesta biti uložen ovaj „višak“.
Opština Doljevac imaće veći priliv za 19,8 miliona odnosno za 55 odsto. Prioritetan problem je zamjena kotlova za grijanje u školama, koji su stari i više od 40 godina.
– Prvo ćemo djeci da obezbjedimo grijanje u školama, a zahvaljujući novim kotlovima ostvarićemo veliku uštedu u potrošnji uglja – navodi Goran Ljubić, predsjednik opštine. – Dio novca biće potrošen i na servisiranje obaveza, a od naredne godine ćemo se posvetiti infrastrukturi, kako bismo život Doljevčana učinili što lakšim. Nadam se da će decentralizacija doprinijeti da više ne važi izreka „Što južnije to tužnije“.
Očekivani prilivi
Opštinske kase će od 1. oktobra do 31. decembra imati veći priliv u prosjeku za oko 60 odsto, odnosno oko osam milijardi dinara više samo u posljednja tri mjeseca ove godine. Primjera radi, opština Crna Trava će imati veći prihod za čak 119 odsto što je prevedeno u dinare – za 9,88 miliona. Novosti