ARILJE, Plantaže malina na teritoriji opština Arilje i Ivanjica, prema nezvaničnim podacima, prostiru se na 600 hiljada hektara obradive površine, a proizvođači u sezoni branja angažuju i do 30 000 radnika iz Republike Srpske, sa juga Srbije, ali i Ruminije.
Proizvođač malina Stojan Osokoljić iz Ivanjice kaže da gazde beračima ovog jagodičastog voća obezbjeđuju dnevnice od 1.200 do 1.700 dinara, kao i hranu i smještaj.
Ivan Šijaković iz Višegrada kaže da je više od 70 odsto berača na plantažama u opštini Arilje iz Višegrada i ostalih gradova istočnog dijela Republike Srpske.
“Pošto sam bez posla došao sam ovdje da zaradima 200 do 300 evra. Posao je težak, radi se po cijeli dan na temparaturi i preko 30 stepeni Celzijusovih, ali kad se mora mora se”, kaže Šijaković.
Dragica Tasić je već nekoliko dana na plantaži i kaže da joj gazde plaćaju 1.200 dinara dnevno ili 24 KM.
“Iskoristila sam godišnji odmor da dođem ovdje i zaradim novac. Fizički posao nije težak, ali vrućina je nesnosna. Gazda nam obezbjeđuje kafu, tri obroka dnevno, a imamo pristojan smještaj”, kaže Tasićeva.
Krajem prošle sedmice malinari iz sela ariljske i ivanjičke opštine blokirali su magistralni put Arilje – Ivanjica i Ivanjica – Guča, protestujući zbog niske otkupne cijene maline od 50 do 80 dinara po kilogramu, koja je prošle godine iznosila 150 dinara.
Malinar Miodrag Bogdanović kaže da cijena maline na svjetskom tržištu ne pada, ali da je država Srbija dozvolila vlasnicima hladnjača da samo formiraju cijenu.
“Time su oštećeni proizvođači koji nemaju ekonomsku računicu da prodaju malinu pa će mnoge plantaže ostati neubrane”, objašnjava Bogdanović.
Okupljeni na protestima su tražili da otkupna cijena maline bude 150 dinara (3 KM) i da ovaj slučaj riješi Ministarstvo poljoprivrede Srbije.
Protest malinara na putu Arilje – Ivanjica okončan je u petak kada su pripadnici Žandarmerije iz Beograda uklonili prepreke na magistrali.