BANJALUKA, Distributivni gubici električne energije u prošloj godini u tri elektroprivrede u BiH iznosili su 1.151 GWh (gigavat časova), čija je vrijednost viša od 126 miliona KM, dok su pretpostavke da se pored tehničkih gubitaka ukrade struje u vrijednosti od oko 20 miliona.
Najviše struje srazmjerno proizvodnji izgubi se u distributivnim mrežama “Elektroprivrede RS”, i to 16,06 odsto ili 546,72 GWh, zatim “Elektroprivrede Herceg Bosne” oko 15 odsto ili 203 MWh, a najbolji procenat izgubljene energije ima “Elektroprivreda BiH”, od 9,8 odsto ili oko 405 GWh električne energije.
Dalibor Muratović, direktor Direkcije za distribuciju električne energije u “Elektroprivredi RS”, kaže da je posljednjih godina trend gubitaka opadajući, te da su 2001. godine gubici iznosili više od 27 odsto.
“Na nivo tehničkih gubitaka značajan uticaj ima struktura potrošnje, odnosno njena raspodjela po naponskim nivoima, i po tom pitanju stanje je vrlo nepovoljno, s obzirom na to da učešće potrošnje kranjih kupaca na niskom naponu iznosi 79 odsto”, kazao je Muratović.
Muratović ističe da je teško reći koliko se električne energije ukrade jer se i ukradena struja smatra distributivnim gubicima, te da je u posljednje tri godine količina ukradene struje manja za 100 GWh.
“Krađom se nanese šteta koja se mjeri milionima KM”, istakao je Muratović.
Emir Aganović, izvršni direktor za snadbijevanje, trgovinu i distribuciju “Elektroprivrede BiH”, kaže da se od ukupnih gubitaka u ovom preduzeću od 9,8 odsto na krađu odnosi oko 1,5 odsto ili oko šest miliona KM.
“Po pitanju distributivnih gubitaka, ‘Elektroprivreda BiH’ od kompanija iz okruženja ima jako dobar procenat jer druge kompanije iz okruženja imaju i više od 20 odsto gubitaka”, kazao je Aganović.
Prema riječima stručnjaka, gubici su jedan od ključnih pokazatelja stepena ekonomičnosti poslovanja i kvaliteta obavljanja djelatnosti distribucije električne energije.
U elektroprivredama u BiH ističu da se distributivni gubici smanjuju podizanjem napona na mrežama koji je u BiH većinom 35 kV, kao i povećanjem broja transformacija, za šta su potrebna ogromna sredstva.
Za razliku od BiH i zemalja regiona, gdje distributivni gubici iznose od 10 do 25 odsto, koliko trenutno gubi “Elektroprivreda Crne Gore”, u Evropi je prosjek gubitaka oko pet odsto.
“U Evropi oko 80 odsto energije potroši industrija, a samo oko 20 odsto odlazi na potrošnju domaćinstava, dok je u BiH obrnuta situacija i logično je da, kada se energija preuzima na jednom mjestu i koncetrirano kao u Evropi, gubici budu manji”, kazao je Stipe Bagarić, direktor za distribuciju “Elektroprivrede Herceg Bosne”. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Krasti struju može samo onaj ko se razumije u elektrostruku. Nisam rekao da su to isključivo radnici el.distribucije.
bilo bi super kad bi se imalo šta krasti…
Dovoljno je da pirne vjetrić i nema struje…
Kad bi ste samo znali koliko je to lako izvesti sa digitalnim el. brojilom nebi ste mogli povjerovati svojim očima.Ne šalim se zbilja 🙂