BEOGRAD, Vlada Srbije pripremila je za narednu godinu paket finansijske podrške privredi vrijedan više od milijaru evra i to je dio usglašenih mjera ekonomske politike za 2009. godinu, izjavio je danas ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić.
Otvarajući konferenciju o Nacionalnoj strategiji za razvoj industrijskih parkova u Srbiji, Dinkić je precizirao da najveći dio finansijske podrške čini 50 milijardi dinara namijenjenih garancijama za kredite malim i srednjim preduzećima koja odobravaju poslovne banke.
Kamatna stopa takvim kreditima biće niska, jer će država garantovati između 70 i 80 odsto ukupnih plasmana.
Fond za razvoj će iz tog paketa raspolagati sa još 20 milijardi dinara za kredite malim i srednjim preduzećima iz nerazvijenih područja i za početnike u privredi.
Za aktivne mjere zapošljavanja pripremljeno je 11 milijardi dinara, za opremanje industrijskih zona 3,5 milijarde, za zajednička ulaganja sa italijanskim “Fijatom” 14 milijardi, dok je za podsticaj novih grinfild investicija predviđeno još 1,7 milijardi dinara.
Dinkić je naveo da vladine mjere ekonomske politike za 2009. godinu, osim finansijskog paketa podrške privredi, predviđaju i podršku stabilnosti kursa i cijena, smanjenje javne potrošnje i birokratije, kao i značajan rast kapitalnih ulaganja od čak 30 odsto u odnosu na ovu godinu, tako da će one iznositi 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.
On je naveo da će kurs domaće valute do kraja godine biti ispod 90 dinara za evro, a da će početkom naredne godine pasti “značajno ispod 90 dinara za evro”.
Dinkić je rekao da će inflacija do kraja godine biti ispod devet odsto, dok će sljedeće godine iznositi maksimalno do osam odsto na godišnjem nivou.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije navodi da Vlada već godinu dana radi na izradi strategije za razvoj industrijskih parkova, za koju se očekuje da će rezultirati stvaranjem boljih uslova za investiranje u Srbiji.
“Cilj je da se zaposli što više ljudi i da privredni rast bude zasnovan na tehničkom razvoju, koji će dovesti do rasta izvoza”, rekao je Dinkić na konferenciji u beogradskom Centru “Sava”.
On je ocijenio da će ulaganje u opremanje industrijskih zona biti samo tamo gdje postoji konkretna tržišna tražnja i najavio da će se ubuduće iz Nacionalnog investicionog plana /NIP/ izdvajati sredstva za industrijske zone u Kragujevcu, Svilajncu, Inđiji i Lapovu.
Dinkić je iznio podatak da se u Srbiji trenutno finansira tridesetak industrijskih zona iz NIP-a i iz Fonda za ulaganja u Vojvodini.