PODGORICA, “Najdeblju” štednu knjižicu u crnogorskim bankama ima građanin čiji konto iznosi 4,1 milion evra, a više od milion evra na štednji imaju 53 deponenta.
Štedne uloge veće od 50.000 evra u crnogorskim bankama ima 4.928 građana i 1.256 kompanija, pokazali su podaci Fonda za zaštitu depozita, koji garantuje uloge do 50.000 evra u slučaju da banka ode u stečaj ili likvidaciju.
Podaci Centralne banke Crne Gore pokazali su da je više od milion evra depozita u bankarskom sistemu na dan 31. marta registrovano kod 53 fizička lica i 140 pravnih lica, prenio je sajt Cdm.me pisanje Pobjede.
S obzirom na to da u Crnoj Gori ima oko 12.000 aktivnih pravnih lica, dolazi se do podatka da svako 86. ima po milion evra depozita.
“Garantovane depozite ima 824.896 deponenata”, izjavio je direktor Fonda Predrag Marković, dodajući da je to polovina ukupnih depozita. Marković je istakao da su ukupni depoziti na nivou bankarskog sistema na kraju marta iznosili 2,31 milijardi evra, a ukupni garantovani 1,06 milijardi evra.
Na pitanje koliko će biti isplaćeno građaninu koji, recimo, ima po 50.000 evra depozita u dvije banke a u slučaju da obe dođu u probleme, on je rekao da će biti isplaćeno sve.
“S obzirom na to da je sistemom zaštite depozita osiguran depozit do 50.000 evra po deponentu po banci, deponent bi prilikom isplate garantovanog depozita dobio oba svoja depozita, što znači 100.000 evra”, objasnio je Marković.
Jedan od uslova za ulazak Crne Gore u EU je da se garantuje 100.000 evra depozita. “U skladu sa ispunjavanjem uslova za priključenje EU, koje se ne planira prije 2016. godine, povećaće se nivo garantovanih depozita i smanjiti rok isplate”, istakao je Predrag Marković. Prilikom izmjena Zakona o zaštiti depozita, najavio je on, definisaće se da li će biti tranzicionog perioda ili će navedeni nivo važiti od dana pristupanja Crne Gore EU. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
vrijedni crnogorci