Više optimizma kod evropskih malih i srednjih preduzeća

evropaPARIZ, Rukovodioci evropskih malih i srednjih preduzeća pozitivno ocjenjuju svoju trenutnu aktivnost, više vjere pokazuju u mogućnosti rasta u narednim mjesecima i planiraju investicije i zapošljavanja, pokazuje jedna studija istraživačke kompanije Ernst&Jang (EY).

Međutim, ovi privrednici i dalje nemaju dovoljno povjerenja u ekonomske politike vlada svojih zemalja, prenosi francuski list Figaro.

Svaki drugi direktor malog ili srednjeg preduzeća u Evropi (50 odsto) predviđa porast aktivnosti na kratak rok, očekujući i rast prihoda između 1,5 i 2,0 odsto, a samo sedam odsto anketiranih prognozira pad aktivnosti, precizira se u studiji.

Istraživanje je obuhvatilo 21 zemlju, a najviše optimizma u pogledu poslovanja u narednih šest mjeseci izrazili su vlasnici malih i srednjih preduzeća u Turskoj (67 odsto), Irskoj (64 odsto) i Britaniji (64 odsto).

Slijedi Danska sa 58 odsto, Portugal i Španija sa 57 i 55 odsto, respektivno.

Što se tiče Francuske, ona je sa 52 odsto optimističnih vlasnika u ovoj kategoriji preduzeća nešto bolja od evropskog prosjeka.

U pogledu investicionih namjera na kratak rok, takođe vode Turci (50 odsto), a prate ih Portugalci (38 odsto) i Irci (33 odsto), odnosno vlasnici preduzeća u zemljama gdje su se vlade angažovale na dubokim strukturnim reformama (tržište rada, poreska politika) u toku ekonomske krize, dodaje se u istraživanju.

Međutim, raspoloženje poslodavaca u pogledu ekonomske situacije u njihovim zemljama dosta je različito, pa tako učesnici ankete iz 14 zemalja očekuju poboljšanje privrednih prilika, dok su iz preostalih sedam – pesimistični.

Najviše zabrinutosti za ekonomsku situaciju pokazuju poslodavci malih i srednjih preduzeća u Njemačkoj, Austriji i Švajcarskoj.

Istovremeno, izgleda da preduzetnici vrlo kritično razmišljaju prema o politikama državnog rukovodstva, navode iz EY, budući da tek svaki treći poslodavac u ovim preduzećima ima pozitivno mišljenje o ekonomskoj politici svoje države.

U tome predvode Francuzi, koji u 26 odsto slučajeva pokazuju nepovjerenje, a u 28 odsto povjerenje prema aktuelnoj ekonomskoj politici koju sprovodi Valda u Parizu.

Pročitaj više:  Uvećan trgovinski suficit Kanade u junu

U studiji se takođe navodi da evropski poslodavci očekuju od svojih vlada smanjenje poreza (69 odsto), manje birokratije (42 odsto) i više javnih investicija (41 odsto).

Među rizicima koji mogu najviše da ugroze njihovo poslovanje, privrednici su istakli povećanje cijena osnovnih sirovina i energije, slabost privrednog rasta na nacionalnom i evropskom nivou i nestašicu kvalifikovanih kadrova. Ovaj posljednji rizik naročito su naglasili anketirani u Njemačkoj, Češkoj i Švajcarskoj. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts