BEOGRAD, Prednosti koje donosi kupovina preko interneta, a glavna među njima je primamljiva cijena, građanima Srbije su do sada bile nedostižne. I to prije svega zbog važećih carinskih propisa. Najava Vlade da će povećati maksimalnu vrijednost robe na koju se neće plaćati carina mogla bi stvari da pomjeri sa mrtve tačke.
Stanovnici Srbije uskoro će moći da kupuju stvari vrijedne najviše 50 evra, a da za njih nemaju dodatne carinske troškove. Iako je to dvostruko više od dosadašnjeg limita, zahtjev korisnika je bio da se on postavi na najmanje 100 evra. Ovo pomjeranje, nadaju se nadležni, trebalo bi da unaprijedi internet trgovinu, ali i da otvori vrata i dugo najavljivanom sistemu za kupovinu preko globalne mreže „Pejpalu“. Što se tiče paketa od rođaka i poznanika iz inostranstva, oni će biti oslobođeni carine ako ne prelaze vrijednost od 70 evra. Trenutna granica stoji na 45 evra.
– Ulaganje u brzi internet, digitalne tehnologije i razvoj novih servisa, koji omogućavaju razvoj e-trgovine, e-bankarstva, odnosno e-uprave, imaju veliki i dugoročni uticaj na razvoj društva u cjelini – smatra Dušan Nikezić, državni sekretar u Ministarstvu finansija. – Ispunili smo šest zahtjeva korisnika. Još tri izmjene su u procesu i biće gotove do kraja godine. Jedna od njih, a odnosi se na zahtjev da se fiskalni računi ne izdaju za obavljene usluge kao što su računarsko programiranje i konsultantske djelatnosti u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, biće ispunjena za petnaestak dana.
Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije „prokrčile“ su put „Pejpalu“ i stavom da registrovanje naloga kod njih ne znači otvaranje računa u inostranstvu. Građani Srbije, inače, nemaju mogućnost da drže pare na računima u inostranstvu, tako da ovakvo tumačenje omogućava „Pejpal“ usluge i u Srbiji.
– Omogućili smo i korišćenje e-računa – objašnjava Nikezić. – Objavili smo mišljenje koje kaže da računi mogu da se izdaju i šalju i u elektronskom obliku. Tako je e-račun izjednačen sa papirnim. Izmjenama i dopunama Zakona o republičkim i administrativnim taksama potpuno je ukinut tarifni broj 51, čime su ukinute brojne carinske takse. Utvrđivanje carinske vrijednosti robe je u potpunosti usklađeno sa zahtjevima i direktivama Evropske unije i Svjetske trgovinske organizacije, a pojednostavljenje izvoza je u toku.
Do Srbije skuplje za trećinu
Svi kojima na internetu za oko zapadnu skuplji predmeti i dalje moraju da računaju da će ih do Srbije on koštati najmanje za trećinu više. Ako neko iz Srbije preko interneta naruči cipele od 100 evra, na uvezenu robu će platiti carinu od 10 odsto. Pitanje je, međutim, na koliko će naša carina procjeniti vrijednost tih cipela. Carinska vrijednost neke robe, kako kažu u Upravi carina, određuje se primjenom metoda koje su propisane Carinskim zakonom i pratećim propisima. To znači da se račun uzima samo kao jedan od parametara pri carinjenju. Ukoliko se procjena podudari sa stvarnom vrijednošću, carina na ove cipele će biti 10 evra, ali se porez na dodatu vrijednost obračunava tek poslije carinjenja. Znači da kupac treba da plati još 18 odsto od 110 evra, a to je 19,8 evra. I na kraju, kupca čeka i republička administrativna taksa koja iznosi 370 dinara. Od početnih 100 evra, do dolaska u Srbiju cipele su dogurale do 134 evra. I to bez putnih troškova.
Angažovanje špeditera
Usluge špeditera nisu obavezne kada se radi o carinjenju pošiljki za fizička lica čija vrijednost ne prelazi 3.000 evra. U slučaju vrijednijih pošiljki, kao i u slučaju poštanskih pošiljki za pravna lica, situacija je drugačija – tada je angažovanje špeditera obavezno. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.