PALE, Mala i srednja preduzeća najviše pogađaju visoki porezi i doprinosi, administrativne barijere u pojedinim lokalnim zajednicama, entitetu i državi, kao i poslovne, tržišne i vantržišne barijere koje se pojavljuju na izlasku robe i usluga van zemlje.
Direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Republike Srpske (RS) Slobodan Marković istakao je danas na Palama, govoreći o Nacrtu strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u RS za period 2011/2013. godine, da strategija obuhvata gotovo sve obaveze koje Srpska i BiH treba da ispune u pretpristupnoj fazi, jer trend i strategije EU i zemalja u okruženju zahtijevaju da svaka zemlja mora imati uspostavljene mehanizme i poluge podrške razvoju preduzetništva i malih i srednjih preduzeća.
Uoči početka javne rasprave o Nacrtu strategije, Marković je rekao novinarima da je u ovoj Strategiji ugrađeno ono što je ostalo nedovršeno u staroj strategiji koja je važila za period 2006/2010. godine, čiji je sadržaj realizovan gotovo 80 odsto, kao i sve ono što se treba uraditi da bi jedno preduzeće imalo kompletan servis.
”Ono što mi vidimo kao komparativnu prednost Istočnog Sarajeva jeste blizina jednog velikog tržišta, dakle pričamo o Sarajevu. Isto tako prednost je i eventualno što je ovaj prostor prepoznat već unaprijed kao nešto što je opredijeljeno ka turizmu i razvoju koplementarnih djelatnosti oko turzma”, istakao je Marković.
Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Milan Cvijić rekao je da je cilj današnje rasprave da se čuju primjedbe zainteresovanih strana i da se data Strategija podesi u skladu sa primjedbama, prije konačnog usvajanja u Narodnoj skupštini RS.
Cvijić je ocijenio da su mala i srednja preduzeća ta koja moraju biti u funkciji samozapošljavanja i razvoja opština, koje su uz ministarstva i ostale institucije nadležne da pruže uslove za razvoj malih i srednjih preduzeća.
Javnu raspravu o Nacrtu strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u RS za period 2011/ 2013. godine, shodno zaključku sa sjednice Narodne skupštine RS, organizovalo je Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva.
Rasprava je provedena u saradnji sa Republičkom agencijom za razvoj malih i srednjih preduzeća i Privrednom komorom RS, a naredne javne rasprave biće održane u Doboju, Bijeljini, Trebinju i Banjaluci.