VAŠINGTON, Dopunski preparati vitamina C mogu da umanje efikasnost lijekova protiv raka, uključujući “glivek” (poznat i kao “imatinib”) kompanije “Novartis”, upozoravaju američki stručnjaci iz Memorijalnog centra za rak Sloun-Ketering.
Grupa naučnika na čelu s dr Markom Hinijem iz tog njujorškog centra za rak došla je do tog zaključka ispitujući u laboratoriji dejstvo hemoterapijskih lijekova na kancerogene ćelije prethodno obrađene dehidroaskorbinskom kiselinom, jednim od oblika vitamina C.
Ispitivanje je pokazalo da svi testirani antikancerogeni lijekovi, među kojima je i često korišćen “Glivek”, nisu toliko efikasni, odnosno da ubijaju 30 do 70 odsto manje ćelija ljudskog tumora nego što je uobičajeno ukoliko se primjene na ćelije koje su prethodno obrađene dehidroaskorbinskom kiselinom.
Takođe, kada su humane ćelije raka ubačene u tijelo laboratorijskih miševa, ispostavilo se da tumori brže rastu ukoliko je životinjama dva sata prije hemoterapije davan dopunski vitamin C.
Osim na “glivek”, testirano je dejstvo vitamina C na još četiri hemoterapijska medikamenta – “doksorubicin”, “cisplatin”, “metotreksat” i “vinkristin”, objavio je Rojters.
Doktor Hini ističe da za negativno dejstvo C vitamina na efekat hemoterapije izgleda nisu odgovorna njegova antioksidantna svojstva, već vjerovatnije zaštitni efekat ovog vitamina na mitohondrije, koje obezbjeđuju energiju za rad svih ćelija pa i kanceroznih.
Hemoterapijom se oštećuju mitohondrije kanceroznih ćelija, koje u tim uslovima mogu da pošalju ćeliji signal da treba da umre, što je jedan od načina na koji ova terapija deluje u borbi protiv raka.
Štiteći mitohondrije vitamin C ometa puno dejstvo hemoterapije. Ovaj nalaz predstavlja najnoviji prilog kontroverzi oko delovanja vitamina C na rak.
Sedamdesetih godina prošlog veka američki nobelovac Lajnus Pauling je propagirao ideju da se ovim vitaminom liječi rak, međutim, potonje studije u kojima je oboljelim pacijentima oralno davan vitamin C nisu potkrijepile to mišljenje.
Avgusta ove godine, međutim, objavljeni su rezultati istraživanja sprovedenog na Američkom nacionalnom institutu za zdravlje, po kojima visoke doze vitamina C u obliku injekcija značajno usporavaju brzinu rasta tumora kod ekperimentalnih miševa.
Sada dr. Hini i njegove kolege preliminarno preporučuju pacijentima da se tokom hemoterapije uzdrže od dopunskih preparata vitamina C, naglašavajući ipak da istraživanja obavljena u laboratoriji na kanceroznom tkivu i na miševima nisu dovoljna i da su na ovom polju neophodne dalje studije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.