BANJALUKA, Kada bi iz BiH počeo izvoz vode u vrelu Afriku, prve flaše koje bi krenule na taj daleki put bile bi flaše prirodne, negazirane vode vivija, kažu u kompaniji “Vitinka” iz Zvornika, koja ovu vodu proizvodi od prošle godine.
Prema riječima portparola ove kompanije, Rajnata Majstorovića, ove navode potvrdila su nedavna ispitivanja Svjetske zdravstvene organizacije u BiH.
– SZO radila je analizu voda koje bi bile izvožene u Afriku, s obzirom na to da su tamo poznati veliki problemi s vodom. Na kraju je izabrala viviju, kao najpovoljniju vodu iz BiH, koja bi mogla da bude izvožena u pet afričkih zemalja. To još uvijek nije počelo i ne znamo hoće li, ali je to ogroman uspjeh za nas, jer je naša voda izabrana kao prva u BiH – kaže Majstorović.
U međuvremenu, kaže on, daleko izvjesniji jeste plasman ove vode na bliža tržišta, jer su u toku pregovori s Austrijancima, Nijemcima i Libancima, koji su sami priznali da u svojim zemljama nemaju takvu vrstu vode. Kvalitet vivije, prije svega, jeste u tome što sadrži mnogo otopljenog kiseonika, više od svih voda na našem području, te mali procenat ostalih minerala, zbog čega djeluje kao destilovana voda.
Ipak, ključ kvaliteta i jedinstvenosti vivije leži u ekološki perfektnom ambijentu mjesta Raševo, gdje se puni i gdje izvire. Raševo je oko 30 kilometara udaljeno od Zvornika, prema Milićima, u kanjonu rječice Drinjače, lijeve pritoke Drine, u potpuno netaknutoj priodi, s obzirom na to da 45 kilometara uokolo nema nikakvog zagađivača. Čak su vrlo rijetka sela i kuće.
– To je izvor koji ističe iz stijene. Kasnije je zatvoren, izbetoniran, ograđen i stavljen pod video-nadzor i alarme. Odatle se voda, cijevima, nekoliko stotina metara, vodi do fabrike. Voda se pakuje kao takva, bez ikakvih hemijskih dodataka. Kontroliše se svaki primjerak te svaka flaša vode prolazi ispod ultraljubičastog svjetla, jer se ništa ne prepušta slučaju – objašnjavaju u “Vitinki”.
Ovo su znali prepoznati i građani BiH. Tako je, od početka proizvodnje do danas, proizvodnja vivije povećana za čak 200 procenata, čime je brzo pronašla put do pet vodećih mineralnih negaziranih voda na našem području, računajući i uvozne. Kapacitet vivije na izvorištu jeste 30 litara u sekundu, od kojih se na sat zapakuje osam hiljada litara. Godišnja proizvodnja ove vode jeste fantastičnih 10 miliona litara.
– Prilikom nedavnog izvoza jednog kontingenta vode u Njujork, Amerikanci su viviju izabrali među 20 najboljih voda na tamošnjem tržištu – kaže Majstorović.
Viviju nije pogodio ni nedavni skandal oko zagađenosti voda na tržištu RS. Prema rezultatima Republičkog zdravstveno-sanitarnog inspektorata RS, vivija se nalazi u grupi voda koje su u potpunosti ispravne, bez ikakvog zagađenja. Upravo ovo, kaže Majstorović, trebalo bi da utiče na potrošače da kupuju domaće.
– Svima može da se desi da im proizvod bude neispravan. Ali, kada je u pitanju voda, veća je vjerovatnoća da se to desi uvoznim vodama, jer šleperi s tovarom čekaju po nekoliko sati na granici, pri čemu temperatura pod ceradom dostiže 60 stepeni Celzijusa – kaže Majstorović te dodaje da su, upravo zbog ovoga, zajedno s kompanijama u RS koje se bave sličnom proizvodnjom, ponovo aktivirali kampanju “Kupujmo domaće”.
Kako stvari stoje, konačna potvrda kvaliteta vivije stigla je i od njemačkog “Delera”, jedne od najpoznatijih kompanija za proizvodnju baza sokova, čiji je cilj proizvodnja nove linije sokova, ali na bazi vivije.
Kompanija “Vitinka” Zvornik, u čijem sastavu posluje fabrika vivije, jedno je od najpoznatijih imena u prehrambenoj industriji sadašnje RS, cijele BiH, ali i nekadašnje SFRJ. Iako se za nju zna od 1880. godine, kada se prvi put pominje kiseljak kod Zvornika, u naselju Kozluk, s radom počinje 1974. godine, kao druga fabrika mineralne vode u BiH. Izvor prirodne gazirane vode vitinka, po kojoj je cijela kompanija dobila ime, nalazi se na livadi, udaljen oko 300 metara rijeke Drine. Voda izbija sa 400 metara dubine. Vitinka je samo jedna od dvije vode u BiH koje su prirodno mineralne, dok su sve ostale, manje ili više, obične vode, koje kiselost dobijaju dodavanjem hemijskog elementa CO2. Danas je vitinka prva gazirana voda u RS, a druga u BiH. Kompanija “Vitinka” u većinskom je privatnom vlasništvu Mirka Cvjetinovića i zapošljava oko 200 radnika.
Pored vitinke i vivije, kompanija na tržištu posjeduje i paletu drugih napitaka, kakvi su multivitaminski sok multivita, gazirani sokovi kola, narandža i hladni čajevi, čije bi nove okuse trebalo uskoro očekivati. U planu je i aromatizovana voda, voterkuleri te staklena ambalaža vivije za ugostiteljstvo. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.