BANJALUKA, Vještačko đubrivo u RS poskupilo je 70 odsto u odnosu na prošlu godinu i sada košta 90 maraka, a u narednih deset dana se očekuje da će dostići cijenu i od 120 maraka, što će dovesti u pitanje proljetnu sjetvu, tvrde poljoprivrednici.
Ukoliko se uzme u obzir činjenica da je za obrađivanje jednog hektara zasijane površine potrebno oko 700 kilograma đubriva, znači da je samo za to, bez sjemena, goriva i herbicida, potrebno izdvojiti 930 maraka po sadašnjoj cijeni.
Poljoprivredni proizvođači se nadaju da će Vlada RS i ove godine odobriti regres za sjetvu, jer je to jedini način da sjetva bude realizovana.
“Vještačko đubrivo tri puta 15 već sada u januaru košta više od 90 maraka, a već sljedeće sedmice će koštati 100 KM, da bi do sjetve premašilo 120 maraka. S takvim cijenama je nemoguće zasijati bila šta”, kazao je Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača “Stočar” iz Bijeljine.
On je kazao da se poljoprivrednici nadaju da će Vlada i ove godine imati regresirano đubrivo i gorivo za sjetvu jer na to računa 85 odsto poljoprivrednika iz Semberije.
“I bez tako velike cijene đubriva biće zasijano manje površina ove godine. Ja sijem oko 65 hektara površine i trebao bi mi kredit da obezbijedim sjeme, đubrivo i ostali potrebni repromaterijal”, kazao je Nikolić.
On je naveo, ukoliko Vlada odluči da obezbijedi regres, da bi bilo bolje da to bude gotovo đubrivo i gorivo kao i prošle godine, a ne da se daje novac, jer je repromaterijal preskup.
Nebojša Đokić, poljoprivrednik iz Gradiške, novu cijenu đubriva ocijenio je previsokom i nerealnom.
Vladimir Usorac, predsjednik Uduženja poljoprivrednih proizvođača i farmera RS, kazao je da distributeri vještačkog đubriva uveliko podižu cijenu uoči sjetv i da je sasvim sigurno da će ona dostići više od 100 KM za sto kilograma.
“Mi smo počeli pregovore sa resornim ministarstvom o regresu i naše mišljenje je da, umjesto nabavke đubriva, poljoprivrednicima daju novac po hektaru. Smatramo da bi 200 KM po hektaru bilo dovoljno”, kazao je Usorac.
U prodavnicama poljoprivrednog repromaterijala visoke cijene pravdaju poskupljenjima goriva i plina, i dodaju da takve cijene diktira tržište.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS je saopšteno da je za predstojeću sjetvu planirana pomoć poljoprivrednicima, posebno onima koji su nastradali u poplavama.
“Više informacija će biti poznato nakon što budu završeni razgovori predstavnika poljoprivrednika i Ministarstva o novom pravilniku o podsticajima u poljoprivredi, što je planirano do polovine februara”, tvrde u Ministarstvu. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.