ZAGREB, Kako je tehnologija postala dostupna svima po prihvatljivim cijenama, ljudski faktor dobiva sve veću težinu na modernom tržištu, uz potrebu stalnog usavršavanja znanja i vještina.
Jedna od ključnih vještina je upravljanje ljudima. Dobri menadžeri stalno će uspješno motivisati svoje zaposlene na kvalitetan rad i visoku produktivnost. S druge strane, loši menadžeri mogu vas izluditi i, u najgorem slučaju, inspirisati da pobjegnete glavom bez obzira. Rezultati koje obično postižu takvi menadžeri su slijedeći: manja produktivnost, veća fluktuacija zaposlenih, više bolovanja i više pritužbi od strane klijenata.
Vaše više mjesto na hijerarhijskoj ljestvici u kompaniji nije uklesano u stijenu na vrhu planine.
Naravno da su ovakvi rezultati daleko od bilo kakvih želja vlasnika i zaposlenih u kompaniji. Kako onda stvoriti menadžera za kojeg će svatko poželjeti raditi i koji će biti jednako atraktivan zaposleni? Posao nije lak, ali isplati se.
1. Imajte viziju
Bez obzira na pretjerano korištenje izraza i njegovu opštu izlizanost, i dalje je to prva stvar na popisu „kako postati odličan menadžer“. Znači, najbolji menadžeri, osim što raspodjeljuju zadatke i nadziru izvršenje, moraju imati sposobnost planiranja budućnosti i motivisanja zaposlenih da prepoznaju svoje mjesto u tom novom rasporedu, kako bi (još jedna izlizana, ali ništa manje potrebna riječ) sinergija uspjela.
Dobar menadžer se ne grize zato što mu/joj nešto nije uspjelo, nego pokušava sagledati cijelu sliku, naučiti nešto novo iz svoje greške i primjeniti nova znanja u planiranju budućnosti. Vizija uključuje dvije osnovne komponente, sliku novog proizvoda/usluge/načina rada i put prema tome. Da bi put bio što jednostavniji i prepoznatljiviji zaposlenima, potrebno je imati i tzv. „mission statement“. Kako god mi to preveli , to je uvijek ona rečenica koju trebate smisliti na nekom seminaru ili team buildingu. Zašto? Zato da biste pokazali da vam je jasno što se od vas očekuje.
Savjet – izvucite taj mission statement iz ormara, obrišite prašinu s njega i počnite ga prvi koristiti u svakodnevnim radnim obvezama. Ako išta vrijedi, svi će ga zapamtiti i shvatiti. Ako ne, krenite ispočetka i napravite novi.
2. Upoznajte svoje zaposlene
Ne možete uvijek zadovoljiti sve strane, to je jasno samo po sebi. Menadžer je uvijek u raskoraku između želja Uprave/vlasnika i zaposlenih, ali ipak postoji način na koji se takvi sukobi mogu riješiti – upoznajte svoje zaposlene i saznajte koje su njihove potrebe. Čuda se mogu postići novim razmještajem, novim račnarom, teglom cvijeća ili boljim mobilnim telefonom . Saslušajte želje i ideje, odlučite koje od njih su provedive i učinite radnu atmosferu kvalitetnijom, opuštenijom i kvalitetnijom.
3. Budite jasni i nedvosmisleni
Vama je apsolutno jasna vaša vizija. Vjerojatno i Upravi/vlasniku, a dobrim dijelom i zaposlenima. Ali, uvijek će ostati neko kome baš i nije do kraja. Loša komunikacija sa zaposlenima uvijek je na prvom mjestu top liste najvećih grešaka koje menadžer može napraviti. Što je zapravo dobra komunikacija? Davanje povratnih informacija zaposlenma, traženje njihovog mišljenja o svim aktivnostima, pravovremena distribucija svih vijesti, bile one dobre ili loše samo su neki od primjera što i kako treba komunicirati sa zaposlenima. Zapamtite, svaka je komunikacija dvosmjerna, ma kako ona vama izgledala na prvi pogled.
4. Pomozite svojim zaposlenima
Pravi menadžer zainteresovan je stalan napredak svojih zaposlenih. Da biste to mogli napraviti kako treba, morate prvo upoznati svoje ljude i pronaći u njima skrivene talente koje treba izvući na površinu. Poznavanje dobrih i loših strana pomoći će pri donošenju odluka o unaprjeđenjima, dodatnom obrazovanju i ostalim vidovima nagrađivanja kvalitetno obavljenog posla. Ljudi su često sramežljivi i ne žele otkriti svoje stvarne ambicije, skrivena znanja i hobije koji su prerasli u ekspertizu, pa je zadatak menadžera da obradi sve takve podatke o zaposlenima i odluči kako će na najbolji način iskoristiti mogućnosti koje mu se pružaju.
Ne manje važno, takvo poznavanje zaposlenih olakšava smjene generacija u kompanijama ili popunjavanje upražnjenih radnih mjesta. Ako sami ne odgojite nasljednika, niko to neće učiniti umjesto vas.
5. Integritet je najvažniji
Sve ovo prije napisano lijepo zvuči i čini se primjenjivim, ali prije svega toga menadžer treba izgraditi vlastiti kredibilitet i zaraditi poštovanje zaposlenh svojim radom, ponašanjem i odnosom prema kolegama. Dosljedan, kvalitetan odnos uz vještu komunikaciju donijeće više od svih povlastica, mobilnih telefona, laptopa, službenih automobila i sličnog. Jednom kada se svi uvjere da ste osoba na koju se mogu osloniti u svim situacijama i vjerovati vam na riječ, vaš će odnos sa zaposlenima dobiti nov kvalitet.
Zajednički nazivnik svih ovih savjeta je zapravo – kontrolišite svoj ego. Vaše više mjesto na hijerarhijskoj ljestvici u kompaniji nije uklesano u stijenu na vrhu planine, i može se promijeniti u trenu. Prva stvar koja će vam zaljuljati temelje upravo je odnos sa zaposlenima, pa o vama ovisi hoće li se to dogoditi ili ne.Izvor:www.nlp.com.hr
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.