GLAMOČ, BANJALUKA, Vjetropolje, projekat vrijedan 200 miliona evra, u Škadimovcu, u glamočkoj opštini, trebalo bi da počne s radom do 2014. godine, potvrdio je “Nezavisnim” Ranko Radoja, direktor kompanije “WBL siti projekt”.
U ovaj projekat uključila se Vlada Livanjskog kantona, dodijelivši ovoj kompaniji tridesetogodišnju koncesiju na 100 kvadratnih metara zemljišta. Vjetropolje će, prema procjenama, godišnje proizvoditi 300 gigavata struje, a ukupna dobit, takođe na godišnjem nivou, iznosila bi oko 45 miliona KM.
“Ispitivanja su pokazala da je ovo najbolje područje za postavljanje vjetropolja jer je brzina vjetra 6,8 metara u sekundi, a sve ispod pet metara u sekundi je neisplativo. Uslovi su najbolji na Balkanu. Naš projekat uvršten je u indikativni plan ‘Elektroprenosa BiH’, pa će vjetropolje, prije početka rada, biti priključeno na elektromrežu i značajno povećati proizvodnju struje u BiH. Glavni cilj nam je proizvodnja struje iz obnovljivih izvora, odnosno vjetra na području Glamoča”, kazao je Radoja i dodao da povrat uloženog novca očekuju najkasnije za sedam godina.
U Škadimovcu će biti postavljeno 55 vjetroturbina, a ukupna snaga vjetroparka biće 110 megavata.
Inače, kako kažu u “WBL siti projektu”, vjetropark radi tako što turbine kinetičku energiju vjetra pretvaraju u mehaničku ili električnu. Jedna turbina snage 2,5 megavata proizvodi struju za više od 1.500 domaćinstava.
Za ulaganje u vjetropolje zainteresovani su i strani investitori.
“Predstavnici kineske kompanije ‘Ming Yang’ ponudili su da ugrade vjetroturbine. Prije nekoliko dana posjetili su nas predstavnici kompanije ‘Hjundai’ iz Seula, najvećeg proizvođača vjetroturbina. Za mjesec očekujemo konkretnu ponudu o finansiranju”, istakao je Radoja.
Osim toga, tehničku podršku otvaranju vjetropolja pruža zagrebački Brodarski institut, čiji su stručnjaci tvorci vjetroparka Vrataruša kod Senja.
U Vladi Livanjskog kantona kažu da je postavljanje vjetropolja u Škadimovcu važno ne samo za ovo područje, već i za cijelu BiH.
“Vjetropolje u Škadimovcu neće biti jedino, ali je prvi projekat na kojem ćemo raditi. Zajedno sa stručnjacima koji su napravili ovaj projekat učinićemo sve da posao što prije bude realizovan”, kazao je Vlatko Zrilić, ministar privrede Livanjskog kantona.
On je naglasio da je u planu otvaranje još nekoliko vjetropolja, pa su u toku pregovori sa investitorima iz Bratislave, koji su zainteresovani za proizvodnju vjetro i hidroenergije.
• 1.500 domaćinstava dobija struju iz turbine
• 300 gigavata struje godišnje bude proizvedeno
• 55 turbina biće postavljeno
• 45 miliona KM ukupna godišnja dobit
Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Imenjaće javvi se na moj mail da se upoznamo