BANJALUKA – Dok zaposleni u „Elektroprivredi Republike Srpske“ traže povećanje cijene rada, u Vladi RS ih podsjećaju da su njihove plate znatno iznad prosjeka u odnosu na druga javna i privatna preduzeća, a broj zaposlenih prekomjeran.
Osim velikih plata, Vlada RS je u Programu ekonomskih reformi od 2023. do 2025. godine, navela i da ERS opterećuje broj radnika i kvalifikaciona struktura te da preduzeća iz ovog sistema rade sa veoma slabom likvidnošću uz često izraženo neefikasno upravljanje.
„Dok je broj radnika i kvalifikaciona struktura u sistemu ERS opterećujuća i nepovoljna, a produktivnost niska, prosječne plate u ovom preduzeću su znatno iznad prosjeka poredeći ih sa drugim javnim i privatnim preduzećima. Posljedica je da preduzeća iz sistema ERS rade sa veoma slabom likvidnošću uz često izraženo neefikasno upravljanje“, navedeno je u dokumentu.
Garancije date „Elektroprivredi RS“ potencijalni rizik za budžet
Dokumentom je Vlada predvidjela i nastavak restrukturiranja i reorganizacije ERS-a koja je podijeljena je u dvije faze, ali i priznala i da garancije koje je Srpska dala „Elektroprivredi RS“ predstavljaju potencijalni rizik za budžet.
„Razdvajanje djelatnosti i reorganizacija pet elektrodistributivnih preduzeća, kao preduslov za liberalizaciju nije u potpunosti završena. Druga faza koja je planirana je restrukturiranje proizvodnih preduzeća i reorganizacija ERS u cjelini, radi uspostavljanja efikasne i optimalne organizacije koja će omogućiti profitabilno i efikasno poslovanje sistema ’Elektroprivrede’ u cjelini“, piše u dokumentu.
To, dodaje se, podrazumijeva potpunu kadrovsku i korporativnu reorganizaciju načina poslovanja, ali i rekonstrukciju, modernizaciju, remont i ugradnju ekoloških sistema za prečišćavanje u termoelektranama, te unapređenje sistema upravljanja u čitavom holdingu.
Vlada navodi i da su trenutne cijene električne energije za potrošače u Republici Srpskoj višestruko su niže od tržišnih kretanja na evropskim berzama dodajući da ovakve cijene ne odražavaju stvarne troškove poslovanja preduzeća.
„Ukupna ulaganja u elektroenergetsku infrastrukturu su do sada bila nedovoljna, a jedan od razloga je nizak prihod od prodaje električne energije domaćim potrošačima, odnosno držanje nivoa cijena koje ne opravdavaju troškove, te nepotrebno veliki broj zaposlenih u javnom preduzeću“, ističe se u dokumentu.
Podsjećamo, Sindikat udruženih radnika energetike prošle sedmice je zatražio od uprave „Elektroprivrede RS“ povećanje cijene rada sa 150 na 170 maraka ili za oko 12 odsto.
CAPITAL: M. Čigoja Ljubojević
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Izbori su prošli. Dajte otkaz višku radnika i podignite cijenu električne energije kao što je u Evropi, ali takođe dajte evropske plate inženjerima i tehničarima jer oni obavljaju primarnu djelatnost.
I u vladi ima viska zaposlenih pa premijeru nije smetalo da ljetos digne platu sebi na 4700 KM neto (tj. 7600 KM bruto).
https://www.capital.ba/viskovicu-povecana-plata-na-7-624-km-bruto/
Odakle radnicima elektroprivrede apartmani na Jahorini ? Nije sve od plate ali i plate nisu male.
A mi ostali da crknemo plaćajući struju jer su nam plate ostale iste?
Nesposobni u vladi izaberu nesposobne direktore ERS-a koji nagomilaju nepotreban kadar da bi opet oni nesposobni iz vlade rekli kako imaju višak radnika i lošu kvalifikacionu strukturu. Izgleda da su ovi nesposobni iz vlade ipak najsposobniji jer nas godinama uspješno vrte u začaranom krugu.
Gdje u Elektroprivredi rade ti sto imaju apartmane na Jahorini i kako se zovu?
Pa svi treba da traze povećanje plata, za onoliko kolika je godišnja inflacija. U normalnim zemljama kao sto je Njemačka, sindikat metalne industrije traži povećanje plata 8% i organizuju strajkove da bi se izborili za to, nazalost kod nas se sindikat pretvorio u organizaciju za distribuciji jeftinih svinjskih polutki i gdje je predsjednik sindikata uhljebljen u nadzornim odborima da bi držao radnike mirnim.
Na Palama u Elektroprivredi. To je opste poznato.