SARAJEVO, Ukoliko Vlada FBiH ne naloži Agenciji za privatizaciju FBiH da izda rješenje o privatizaciji “Aluminija” ili ne produži sporazum s Upravom ovog preduzeća koji ističe 8. novembra, prodaja 88 odsto kapitala bila bi nemoguća.
Na ovo je upozorio Enes Ganić, predsjednik Komisije za prodaju kapitala i direktor Agencije za privatizaciju FBiH.
“Bez Vladinog rješenja trebalo bi sazvati Skupštinu dioničara kombinata, koja bi trebalo da donese odluku o privatizaciji, ali je prije toga potrebno odrediti ko zastupa državni kapital i ko imenuje tog zastupnika, jer je i sada otvoreno pitanje ko je formirao aktuelni nadzorni odbor koji je, prema sporazumu između Vlade FBiH i Uprave kombinata, legalan do 8. novembra, kada ističe sporazum”, pojašnjava Ganić.
Napominje da je Komisija Ministarstvu industrije FBiH sugerisala da izda ovo rješenje, kako bi bila izbjegnuta procedura sazivanja Skupštine dioničara koju je nemoguće provesti prije isteka sporazuma.
Ministar industrije FBiH Vahid Hećo smatra da prodaja kapitala u mostarskom kombinatu ne može biti završena na započeti način.
“Komisija za vrijednosne papire u FBiH nema načina da uknjiži novog vlasnika na osnovu sporazuma između Vlade FBiH i Uprave kombinata koji definiše da je 44 posto državno, a da je za 44 posto vlasnik nenominiran”, kaže Hećo i napominje da je Parlament FBiH trebalo da donese odluku o strukturi vlasništva u kombinatu.
U Komisiji pak kažu da je za upis u registar dovoljna odluka legalnih organa preduzeća ili vlasnika.
“Komisija će izvršiti upis svakog dioničkog društva na osnovu rješenja ili odluke koju donese Skupština dioničara, a to radimo i sa izmjenama u drugim preduzećima”, kaže Mirko Puljić, zamjenik predsjednika Komisije.
U samom “Aluminiju” kažu da je dogovor da u procesu privatizacije “oni ne daju izjave za medije”.
Zastupnik u Parlamentu FBiH Alija Behmen smatra da je cijeli proces prodaje kapitala “improvizacija” i da ovaj parlament ne može donijeti odluku o strukturi vlasništva.
“Jedini način da bude utvrđena stvarna struktura vlasništva je međunarodna arbitraža”, smatra Behmen.
Ostala tri potencijalna kupca
Za “Aluminij” konzorcij švicarskog “Glencore”, “FEAL-a” iz Širokog Brijega i “Dalekovoda” iz Zagreba nudi 130 miliona eura u gotovini, 200 do 400 miliona eura investicija i otvaranje 335 novih radnih mjesta. Britanska “EN+Group” nudi 140 miliona eura za kapital, 155,5 miliona eura za investicije i otvaranje 150 novih radnih mjesta, a grčka kompanija “Mytilineos Aluminiuma” 112 miliona eura, 187 miliona eura za investicije i otvaranje 150 novih radnih mjesta. Svi potencijalni kupci traže da im Vlada FBiH obezbijedi potrebne količine struje po cijeni nižoj od tržišne.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.