BANJALUKA, Vlada Republike Srpske odlučila je da se radnicima Zavoda distrofičara Banjaluka iz Programa socijalnog zbrinjavanja prioritetno isplate neuplaćeni doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje, izjavio je danas nakon posjete toj ustanovi potpredsjednik Vlade RS Anton Kasipović.
Kasipović je novinarima rekao da Vlada RS od stečajnog upravnika zahtijeva da pristupi izradi plana reorganizacije preduzeća, koji će omogućiti izlazak iz stečajnog postupka.
Prema njegovim riječima, Vlada RS je obavezala sva ministarstva i republičke upravne organizacije da u što kraćem roku, ne dužem od 30 dana, sa Zavodom distrofičara Banjaluka ugovore poslove iz njegove djelatnosti, te da se ubuduće, najmanje 20 odsto proizvoda nabavlja iz Zavoda.
“Vlada RS insistira na zaustavljanju daljeg otkazivanja ugovora o radu licima sa invaliditetom u Zavodu i zahtijeva povratak otpuštenih invalidnih radnika na posao”, rekao je Kasipović i dodao da su to zaključci sa današnje sjednice Vlade.
On je kaže da Vlada RS zahtjeva od stečajnog upravnika da broj radnika u Zavodu ne bude manji od 58 i obavezala se da će do okončanja stečajnog postupka obezbijediti sredstva koja nedostaju.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović rekao je da će Vlada RS u narednom periodu putem reprograma izmiriti dugove prema povjeriocima, odnosno dva miliona KM prema Poreskoj upravi RS, 223.000 KM prema Elektrokrajini i 560.000 KM bez kamata radnicima Zavoda.
Drago Novaković, jedan od radnika Zavoda koji je prema odluci stečajnog upravnika dobio otkaz, rekao je da je Vlada RS ispunila zahtjeve radnika invalida u dijelu koji se odnosi na njihovo vraćanje na posao.
Odlukom stečajnog upravnika Zavoda distrofičara RS, otkaz je dobilo 37 radnika, među kojim i 19 invalida.
Nakon uručenja rješenja o otkazima 25. februara, nekoliko radnika je stupilo u štrajk glađu, a prekinuli su ga dva dana kasnije nakon posjete potpredsjednika Vlade RS Antona Kasipovića.
Povjerioci od Zavod distrofičara potražuju 4,8 miliona KM, od čega je priznato 3,2 miliona KM, a među najvećim povjeriocima su javni fondovi, elektrodistribucija i vodovod.
Komentariši