TOKIO, Japanska vlada je predložila sadašnjeg zamjenika predsjednika Banke Japana (BOJ) Tošira Mutoa za novog čelnika te finansijske institucije, uprkos pretnji da će njegov izbor spriječiti vetom poslanici Gornjeg doma nacionalnog parlamenta. Premijer Japana Jusuo Fukuda je rekao da bi dolazak Mutoa na čelni položaj u BOJ bio “odličan izbor” i da se on u potpunosti može snaći na novom položaju.
Vlada je predložila i dva nova zamjenika predsjednika BOJ. Riječ je o poznatim japanskim ekonomistima i profesorima univerziteta Masaki Širokavi i Takatoši Itou, prenio je Rojters.
Čelnik BOJ se bira svakih pet godina, a mandat sadašnjeg predsjednika te centralne banke Tošiko Fukuija ističe 19. marta. Da bi izbor njegovog nasljednika bio validan neophodno je da prijedlog vlade potvrde oba doma japanskog parlamenta.
Gornji dom parlamenta se, međutim, nalazi pod kontrolom opozicije i njen lider Itiro Odzava je ranije izjavio da će njegova Demokratska partija blokirati vladin prijedlog za izbor novog predsjednika banke.
Saglasno važećem japanskom zakonu, ako se do isteka mandata sadašnjeg šefa BOJ u parlamentu ne utvrdi kandidatura novog presjednika centralne banke, cio postupak se poništava i položaj glavnog bankara u zemlji ostaje slobodan.
Ukoliko se taj scenario dogodi tada će funkciju predsednika BOJ obavljati bančin izvršni direktor za pitanja monetarne politike, što mnogi uticajni krugovi u japanskoj vladi ocjenjuju kao krajnje nepoželjnu varijantu, imajući u vidu da je njihova zemlja ove godine i predsjedavajući u Grupi osam najrazvijenijih zemalja.
Kao ozbiljan razlog zbog koga bi trebalo u redovnoj proceduri izabrati već predloženog kandidata u vladi navode i tekuću veoma ozbiljnu krizu na svjetskom finansijskom tržištu.
Muto (64) pet godina obavlja funkciju zamjenika guvernera BOJ , a prethodno je 37 godina radio u Ministarstvu finansija i bio je zamjenik ministra prije nego što je prešao na rad u centralnu banku.
Neki finansijski stručnjaci u Tokiju smatraju da bi Muto, ukoliko ipak bude izabran na čelni položaj u BOJ, bio manje krut od njegovog prethodnika i da bi se, u slučaju potrebe, lakše opredjelio za smanjenje bančine bazne kamate radi podsticanja privrednog rasta i izbjegavanja negativnih posljedica sve većeg zastoja u privredi SAD.
Pristalice Mutoa navode da on ima podršku uticajnih članova vlade i velikog broja poslanika parlamenta, dok kritičari iskazuju sumnju u njegovu sposobnost da uspješno vodi monetarnu politiku zemlje u klimi pojačane neizvesnosti na unutrašnoj i spoljnoj privrednoj sceni.
Kao minus kritičari Mutou pripisuju i činjenicu da, za razliku od Fukuija, ne vlada engleskim jezikom koji je veoma bitan za uspešenu koordinaciju dejstva sa drugim glavnim svjetskim centralnim bankama.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.