BANJA LUKA – Vladi Republike Srpske i Ministarstvu finansija nije bilo dovoljno godinu dana da donesu sve potrebne odluke i pravilnike za početak primjene Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu koji je usvojen u februaru prošle godine, a sutra stupa na snagu.
Prema ovom zakonu, Vlada RS imenuje rukovodioca posebnog Sektora za utvrđivanje porijekla imovine u okviru Poreske uprave RS, a ministar finansija propisuje Program i način sprovođenja obuke koju moraju da prođu svi zaposleni u tom sektoru.
Međutim, Vlada do danas nije imenovala šefa sektora, a iz ministarstva finansija po ustaljenom običaju nisu odgovorili na naša pitanja zašto još nije propisan pomenuti program sprovođenja obuke zaposlenih u novoformiranom sektoru.
Pored toga, zakon kaže da MUP RS na pismeni zahtjev direktora PURS obavlja bezbjednosne provjere zaposlenih, ali ni taj dio posla još nije okončan.
Podsjećamo, ovaj zakon specifičan je po tome što za razliku od gotovo svih ostalih zakona koji stupaju na snagu osam dana nakon objavljivanja, sadrži odredbu da stupa na snagu godinu dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS, a pošto je objavljen 23. februara prošle godine, to znači da sutra stupa na snagu.
Dva kandidata
Prema tvrdnjama našeg izvora iz Vlade RS, kao kandidati za šefa Sektora za utvrđivanje porijekla imovine pominjala su se dva službenika PURS-a koja ispunjavaju uslov, odnosno imaju pet godina iskustva na poslovima iz poreske oblasti.
„To su načelnik područne jedinice Banjaluka Željko Vučić i dugogodišnji službenik Sektora za kontrolu, istrage i obavještajne poslove Krsto Žarković koji je trenutno načelnik odjeljenja u Područnom centru Banjaluka. Oni su se spominjali kao mogući šefovi tog novog sektora, ali to apsolutno ne znači da će jedan od njih dvojice biti imenovan“, kaže naš izvor.
On ipak ističe da bi to pitanje trebalo da bude na dnevnom redu sutrašnje sjednice Vlade.
„Ako Vlada sutra ne imenuje šefa tog sektora, to će značiti da se odugovlači sa cijelim procesom provjere porijekla imovine“, zaključuje naš sagovornik.
On dodaje da su šefa Sektora za utvrđivanje porijekla imovine neki mediji već prozvali „srpski Eliot Nes“ po uzoru na službenika američkog ministarstva finansija iz tridesetih godina prošlog vijeka koji je najvećeg mafijaša tog doba Al Kaponea strpao iza rešetaka, ali ne zbog ubistava iza kojih je stajao već zbog utaje poreza.
Iz Poreske uprave RS kažu da je urađen veliki posao u vezi sa Zakonom o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu.
„Donesen je Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji za koji je Vlada RS dala saglasnost 21. jula prošle godine, a pravilnikom je utvrđena nadležnost novog Sektora“, kaže za CAPITAL portparol PURS Nikola Salapura.
Pored toga, Salapura kaže da su obezbijeđene i prostorije i tehnička sredstva za rad zaposlenih u novom Sektoru.
„U toku je izrada Pravilnika o načinu i postupku utvrđivanja vrijednosti imovine, prihoda fizičkog lica i izdataka za privatne potrebe fizičkog lica i Pravilnika o načinu i postupku vršenja prethodnog postupka i postupka kontrole“, kaže Salapura.
Bezbjednosne provjere u toku
On je kratko rekao da će ti pravilnici biti doneseni u propisanom roku od tri mjeseca od dana stupanja zakona na snagu.
„Poreska uprave je u uputila MUP-u RS zahtjev za bezbjednosnu provjeru lica koja bi trebala biti zaposlena u Sektoru za utvrđivanje porijekla imovine, te će se nakon što provjere budu završene pristupiti popunjavanju radnih mjesta u okviru Sektora“, precizira Salapura.
Prema našim saznanjima, novi Pravilnik o sistematizaciji predviđa da u ovom Sektoru računajući i njegovog šefa radi ukupno 21 zaposleni koji će biti raspoređeni u tri odjeljenja.
„To su Odjeljenje za operativni rizik, Odjeljenje za prethodni postupak i Odjeljenje za poslove kontrole i utvrđivanje posebnog poreza na imovinu“, kaže naš izvor iz PURS-a.
CAPITAL: Darko Momić
Komentariši