Vlada pomaže preduzećima koja se bave međunarodnim prevozom putnika

BANJALUKA, Vlada Republike Srpske će pomoći preduzećima koja se bave međunarodnim prevozom putnika, a čiji autobusi su garažirani još od marta.

Ovi prevoznici će dobiti pomoć u visini bruto minimalca za jun i jul, kako bi mogli da isplate zaposlene u sektoru međunarodnog saobraćaja. Međunarodne linije nisu uspostavljene od početka pandemije, a od 1. juna autobusi u redukovanom režimu prevoze putnike u Srbiju i Crnu Goru.

Prevoznicima je pomoć i te kako značajna, jer su bez pomoći države na ivici opstanka.

Izračunali su da se radi o iznosu od oko 900 hiljada maraka.

“Prevoznici imaju rok od 30 dana da dostave dokaze ko se bavi prevozom u međunarodnom prevozu putnika, i jedan od uslova je da nisu otpustili više od 15 odsto radnika, u poređenju kraja februara i kraja avgusta. Mi u Republici Srpskoj imamo 4-5 preduzeća koja se isključivo bave međunarodnim prevozom putnika, i ta preduzeća su u jako teškoj situaciji, prije svega zbog toga što nemaju gotovo nikakvih prihoda od marta mjeseca”, kaže Dejan Mijić, predsjednik Udruženja saobraćaja i veza Republike Srpske.

Prije pandemije, u istočnosarajevskom “Centrotransu”, oko 40 odsto posla je otpadalo na međunarodni saobraćaj. U ovom sektoru inače radi 19 radnika, s tim što ih na održavanju i drugim službama ima još desetak, ali prema odluci Vlade, samo oni koji su direktno uključeni u prevoz na međunarodnim linijama mogu dobiti pomoć. U ovoj firmi su zahvalni Vladi na do sada izdvojenim sredstvima.

“Ovo je nešto što je pokušano sa ovim međunarodnim saobraćajem, da se ublaži stanje kakvo jeste. Ništa nama bolje nije ni unutrašnje stanje, ni stanje rada autobuskih stanica. Međutim, naravno, to će nam pomoći i zahvalni smo iako mislimo da to nije dovoljno”, kaže Momčilo Sladoje, direktor “Centrotrans” Istočno Sarajevo.

Pročitaj više:  Tajni miris ruskog novca: U „Optimu“ upumpali 1,77 milijardi maraka

Ostali prevoznici u Republici Srpskoj u narednom periodu takođe očekuju da im Vlada pritekne u pomoć kroz uplate poreza i doprinosa, jer je u gradskom i prigradskom saobraćaju drastično smanjen broj putnika – iako su se svi prevoznici od početka septembra vratili normalnom režimu rada. Poručuju da zbog toga trpe velike gubitke, i da u ovoj situaciji nema govora o dobiti, nego o preživljavanju poslovanja. ATV

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts