BIJELJINA, Vlada Republike Srpske /RS/ spremna je da pomogne kako bi što prije bila nastavljena proizvodnja u bijeljinskoj Fabrici šećera, a narednih dana trebalo bi da bude poznato na koji način će taj problem biti riješen, potvrdio je Srni predsjednik Sindikata prehrambene industrije i poljoprivrede RS Jovan Jovanović.
“Vlada i investitor Poljoprivredna zadruga `Jankovci` iskazali su danas spremnost za pronalaženje rješenja da se proizvodnja u Fabrici šećera u Bijeljini nastavi u narednih nekoliko dana, jer imaju zajednički interes da se proizvodnja nastavi i fabrika pripremi za ovogodišnju kampanju”, rekao je Jovanović.
On je dodao da na današnjem sastanku u Banjaluci delegacije bijeljinske Šećerane sa premijerom RS Aleksandrom Džombićem, investitorom, ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Miroslavom Milovanovićem i predstavnikom poljoprivrednih proizvođača Semberije Ljubom Maletićem nisu doneseni konkretni zaključci.
“U narednih nekoliko dana trebalo bi da bude poznato kako će biti riješen problem u Šećerani, prije svega zbog sigurnosti investitora `Jankovci` iz Hrvatske da i dalje ulaže u ovu fabriku”, rekao je Jovanović.
Predstavnik poljoprivrednih proizvođača Semberije Ljubo Maletić smatra da je pitanje nastavka rada u Šećerani izvjesno i da će naredne sedmice biti poznato na koji način će taj problem biti okončan.
“Svi imaju dobru namjeru i izvjesno je da će rezultati započetih pregovora ići dobrim putem”, rekao je Srni Maletić i dodao da bi “i investitor i Vlada RS morali malo `popustiti`”.
Hrvatski investitor traži od Vlade RS da, ukoliko sudski spor sa “Agrokopom” kao većinskim vlasnikom Šećerane bude u ishodu negativan, ovoj poljoprivrednoj zadruzi garantuje da će dobiti 63,74 odsto akcija bijeljinske Fabrike šećera, u koju su do sada uložili oko 15 miliona KM.
Maletić je rekao da su predstavnici PZ “Jankovci” zatražili tu garanciju kako bi mogli da nastave sa daljim ulaganjem u Šećeranu.
“Ukoliko sudski spor bude riješen u korst “Agrokopa” sve će biti nastavljeno po starom, na način na koji su se i do sada dogovarali”, rekao je Maletić.
Proizvodnja je u bijeljinskoj Fabrici šećera, nakon skoro dvije decenije pauze, počela u oktobru 2010. godine, dok je samo nakon sedam mjeseci, u aprilu ove godine, stala poslije policijske akcije “Mašina”, u vezi sa pranjem novca.
U Fabrici šećera trenutno je stalno zaposleno 85 radnika.