– U likvidiranoj „Banci Srpske“ sudovima blokirano skoro 15 miliona KM
– Rješenje problema nakon godišnjih odmora?
– Vlada razmatrala dvije informacije o depozitnim računima sudova
BANJALUKA, Vlada Republike Srpske još nije pronašla rješenje za finanasiranje rada sudova kojima je u propaloj „Banci Srpske“ blokirano skoro 15 miliona KM i koji se zbog toga nalaze u problemima.
Vlada RS je prije dvije godine praktično natjerala sudove da novac sa depozitnih računa prebace u „Banku Srpske“. Sudovi su novac prebacili na osnovu naredbe ministra finansija RS Zorana Tegeltije od 30. decembra 2013. godine kojom su ukinuti depozitni računi svih sudova u Republici Srpskoj i preneseni na račune u „Banci Srpske“.
Ministarstvo pravde Srpske ponovo je za Vladu pripremilo Informaciju o depozitnim računima osnovnih, okružnih i okružnih privrednih sudova u kojoj su još jednom upozorili na probleme sa kojima se sudovi suočavaju.
„Blokada depozitnih računa i nemogućnost raspolaganja sredstvima koja su uplaćena na njih, stvara izvjesne probleme u radu osnovnih, okružnih i okružnih privrednih sudova, zbog čega smatramo da Vlada RS i Ministarstvo finansija treba da obezbijede redovno izmirivanje obaveza sudova nastalih na osnovu depozitnih računa“, navodi se u Informaciji koju je Vlada RS juče usvojila i dodaje da je u momentu blokade „Banke Srpske“ na depozitnim računima sudova bilo 14,6 miliona KM.
Nakon uvođenja privremene uprave u „Banku Srpske“, koja je nedavno i likvidirana, Ministarstvo finansija je otvorilo depozitne račune sudova u Novoj banci i NLB banci Banjaluka.
Ovo je druga informacija o depozitnim računima sudova koju je Ministarstvo pravde pripremilo nakon uvođenja privremene uprave u „Banku Srpske“.
Prva informacija koju je Vlada usvojila krajem decembra prošle godine od nove se uglavnom razlikuje po zaključcima.
Kasipović: Vlada mora da ponudi konkretno rješenje
U prethodnoj informaciji Vlada RS se obavezala da će iz budžetske rezerve obezbijediti novac sudovima kojima su blokirani milioni u „Banci Srpske“ u slučaju da ne budu imali dovoljno sredstava za isplate sa depozitnih računa.
Sličnih zaključaka u novoj informaciji nema, a konkretnije o mogućim rješenjima ovog problema nije želio da govori ni ministar pravde Anton Kasipović.
Kasipović je za CAPITAL rekao da, u saradnji između sudova, Ministarstva pravde, Ministartsva finansija i organa koji trenutno rukovode „Bankom Srpske“ treba tražiti rješenje.
„Najvažnije je da fizička i pravna lica koja su uplatila novac na novootvorene i one račune koji su trenutno u blokadi ne smiju biti oštećeni. To je zadatak za Ministarstvo pravde i Ministartvo finansija“, istakao je Kasipović.
On je rekao da ne želi da prejudicira rješenje te da ne može da kaže da li je jedno od rješenja korišćenje novca iz budžetske rezerve.
“Ne želim prejudicirati rješenje, jer bi na taj način mogli da osujetimo neke druge mogućnosti. Koja god sredstva da budu upotrebljena i način na koji će biti upotrebljena vodi samo jednom cilju, a to je da se zaštite građani i pravna lica koja su uplatila novac“, kazao je Kasipović.
On je istakao da se trenutno, s obzirom na to da su otvoreni računi kod drugih banaka, problem premoštava, ali da dugoročno gledano, to nije rješenje.
“Sudovi trenutno nemaju smetnje u svom radu, ali to ne znači da se u dogledno vrijeme neće pojaviti. Za trenutak kada se pojave teškoće u vezi sa blokiranim novcem Vlada mora ponuditi konkretno rješenje. Nadam se da će relativno brzo biti nađena formula na koji način ćemo to pitanje riješiti. U svakom slučaju najvažnije je da se novac zaštiti i mislim da ćemo, da budem posve objektivan, nakon godišnjih odmora sudova imati kompletno rješenje“, naglasio je Kasipović.
CAPITAL: M. Čigoja
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Odkud sudovima te pare. Zar sudovi nisu “budzetski korisnici”. Tu se radi o nekom nesporazumu. Osim ako se ne radi o mitu koje primaju neke sudije