– Objavljujemo spisak deset najvećih reprogramiranih poreza koje je Vlada odobrila 2016. godine
– Plaćanje desetine miliona poreza odloženo zdravstvenim ustanovama, „Šumama“ i FK „Borac“
– Pavlović: Vlada odlaže plaćanje obaveza samoj sebi
BANJALUKA, Poreska uprava Republike Srpske raskinula je u prošloj godini 175 sporazuma o reprogramu duga „teškog“ 18,6 miliona KM duga, a istovremeno je odobren 261 novi reprogram u ukupnom iznosu od 206,3 miliona maraka i to uglavnom pravnim licima iz javnog sektora, otkriva portal CAPITAL.ba.
Ministarstvo finansija RS lani je donijelo 143 rješenja o odgodi plaćanja poreskih obaveza u ukupnom iznosu od 204,8 miliona KM, dok je Poreska uprava RS donijela 118 rješenja o odgođenom plaćanju dospjelih poreskih obaveza u ukupnom iznosu od 1,5 miliona KM.
Na listi deset najvećih reprogramiranih obaveza prošle godine, “teških” 137 miliona KM, sva pravna lica su iz javnog sektora, predvođene zdravstvenim ustanovama.
Najveći iznos reprogramiranih obaveza ima Klinički centar Banjaluka i to 61,99 miliona KM, zatim bolnica „Sveti apostol Luka“ u Doboju (17,5 miliona KM), dok je treći po visini odobrenog reprograma FK „Borac“ sa 10,67 miliona KM, navodi se u informaciji koju je CAPITAL dobio u Poreskoj upravi RS.
„Šumama Srpske“ reprogramirano je 10 miliona KM poreskih obaveza, a bolnici „Dr. Mladen Stojanović“ iz Prijedora 9,6 miliona KM.
Slijede bolnice u Istočnom Sarajevu i Gradišci, te domovi zdravlja u Modriči, Banjaluci, Trebinju čiji dugovi se kreću oko pet miliona KM.
Što se tiče raskinutih reprograma u Poreskoj upravi su rekli da je Ministarstvo finansija donijelo 46 rješenja kojima se ukida odgoda plaćanja duga od 16,9 miliona KM, dok je sama PURS u 129 slučajeva ukinula rješenja o odgođenom plaćanju poreskih obaveza u iznosu od 1,7 miliona KM, jer se obveznik nije pridržavao uslova i rokova.
Ministarstvo finansija raskinulo je čak četiri reprograma sa „Trudbenikom“ iz Doboja i njegovim povezanim preduzećima – „Trudbenik FKO“ Teslić i „Trudbenik FPA“ Doboj. Reprogrami ovih firmi iznosili su oko šest miliona KM.
Reprogrami su raskinuti i sa firmom „Budućnost“ iz Šamca, Nezavisnim univezitetom Banjaluka, „Milbo komercom“ iz Bijeljine, „Drvoplastom“ iz Laktaša, „Krečanom“ iz Čelinca, Banjalučkim sajmom…
Bez rješenja za zdravstvene ustanove
Prema podacima Poreske uprave RS, dospjele, a neizmirene obaveze zdravstvenih ustanova u RS lani su povećane za čak 50,5 miliona KM i dostigle su 99,9 miliona KM.
„Na osnovu Zaključka Vlade RS od 14. jula 2016. godine, PURS nije pokretala postupke prinudne naplate poreskih obaveza javnih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj do 31. decembra 2016. godine. Poreska uprava RS će u narednom periodu postupati u skladu sa zaključcima i odlukama Vlade RS u vezi sa stanjem poreskih obaveza u javnim zdravstvenim ustanovama“, rekli su nam u PURS-u.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže za CAPITAL.ba da bi Vlada iz budžeta trebalo da finansira zdravstvene ustanove.
„To što se dozvolilo da zdravstvene ustanove ne uplaćuju doprinose na plate i da se po tom osnovu stvori toliki dug je sistem vezanih sudova. To što Vlada odobrava reprogram zdravstvenim ustanovama, znači da ona odlaže plaćanje obaveza samoj sebi. Ove obaveze se odlažu jer u budžetu nema novca“, kazao je Pavlović.
On kaže da zdravstvene ustanove moraju da rade i da rješenje nije njihova blokada, ali da budžet mora da pomogne ukoliko prihodi od doprinosa nisu dovoljni za njihov rad.
„To je samo odlaganje obaveza. Rješenje je samo novo zapošljavanje i plaćanje obaveza za zdravstvo. Na taj način se stvaraju potencijali u zdravstvenom fondu. Kao što smo vidjeli nije prošla ni inicijativa da se Fond zdravstva RS puni iz novih nameta, tako da ili se moraju smanjivati troškovi ili će se Vlada morati zadužiti pa te obaveze izmiriti“, rekao je Pavlović.
CAPITAL: Marina Čigoja
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da li su a jesu u ovim firmama i ustanovama direktori kadrovi SNSD, ima li krivične odgovornosti za navedene face koji mjesečno tuku 5.000.00 KM plate a ne plaćaju obaveze državi.
Kako direktori drugih stranaka rade, smiju li samo kasniti uplatu a da ne budu blokirani, Miću Mićića Grad Bijeljinu blokiraju za par hiljada duga, a ovi nakupili molione i opušteno se šetaju.
Odgođeno 200 milona pa je li vlada NORMALNA, ima li u onim foteljama iko stvaran ili su svi kao duhovi bez ikakvih mozgova.
U našoj državi kao da su popijeni mozgovi ljudima, 1/2 nacije smo raselili, otjerali omladinu a pametne nište ne pitamo.
Draga Lili da ima pameti imalo u Vladi oni to ne bi smjeli ciniti ni po koju cijenu. Time se umanjuju sredstva u budzetu, zbog cega se poteze za skupim kreditima. Skupe kredite placa narod. Kako god kriminal u javnim ustanovama placa narod
Cist kriminal. Gdje je spisak privatnih firmi kojima se i sakom i kapom oprastao porez (Rafinerija, Birac, Nikola Tesla, Farmalan, Integral, Igokea, Bobar Grupa)
Ko to moze i ima pravo da nekom odgodi placanje poreza. Pogotovo privatnim firmama. I pogotovu u nedogled. Moze mafija mafiji i slicno
Samo treba s vremena na vreme pogledati i cuti Javni servis RTRS pa će nam sve biti jasno! RS je ljudi moji ugrozena sa svih strana, vriste na sva zvona! A sto nas u kontinuitetu pljacka i obmanjuje vlast to nikome nista! Jadni li smo mi s njima! A mladi nek idu, prosto im bilo!
Ovo je država naroda i ima vlast koju je izabrala i vjeruje u nju! Zato, što više neka osiromaši svoj narod i na kraju nekaostavi samo toliko da ga može sahraniti!
Šta reći a da bude dovoljno snažno da ima nekakav efekat! Sramota i kriminal su preslabi pojmovi. Možda je izraz zatiranje naroda ili uništavanje biološke supstance adekvatnije? Ovakvo uništavanje fondova zdravstve zaštite, kao zaštitne socijalne mreže društva, je potez od kojeg se generacije neće oporaviti jer su bile potrebne godine da se izgradi.