BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) utvrdila je Prijedlog zakona o štrajku, prihvativši određene izmjene kojim se radnicima, kojima poslodavac zabranjuje štrajk unutar preduzeća, odobrava pravo da taj vid protesta organizuju ispred firme ili na drugom mjestu.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Boško Tomić rekao je da je ovo bila primjedba sindikata i da su uvažene i neke druge koje su se mogle čuti na većini javnih rasprava o Nacrtu ovog zakona.
“Novina je i to da je, ukoliko se učestvuje u štrajku zbog tri ili više neisplaćenih plata, poslodavac dužan da radniku plati vrijeme provedeno u štrajku u dužini trajanja od 12 dana. Ovdje je napravljen izuzetak od pravila da se dani provedeni u štrajku ne plaćaju”, precizirao je Tomić dodavši da je ovo namjerno urađeno da poslodavci shvate da su u obavezi da isplaćuju plate.
Tomić je napomenuo da je bilo primjedbi na kaznene odredbe, ali da su one ostale iste jer su minimalne u odnosu na pojedine zemlje u okruženju.
“Ovdje se ne govori o kažnjavanju sindikata, već o kršenju zakonskih odredbi i ne radi se o zabrani štrajka, već o ispunjenosti zakonskih propisa za održavanje štrajka”, pojasnio je Tomić.
Govoreći o Prijedlogu zakona o ekonomsko-socijalnom savjetu, Tomić je naveo da je on usvojen bez ikakvih izmjena i da su njegove suštinske odredbe da se utvrde načini i metod rada savjeta kao tripartitnog tijela sastavljenog od predstavnika sindikata, poslodavaca i Vlade RS i utvrde njihova uloga i zadaci.
Vlada RS utvrdila je i Nacrt o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju invalida u kojem su, prema Tomićevim riječima, izvršene samo određene tehničke promjene kojim se na precizniji način definiše prikupljanje sredstava.
Tomić je objasnio da je do sada Fond za profesionalnu rehabilitaciju prikupljao sredstva, a ubuduće će se to činiti putem Poreske usprave i budžeta.