BEOGRAD, Vlada Srbije sprema odstupnicu za slučaj da ne uspije prodaja Telekoma, jer je opcija da tender propadne podjednako izvjesna kao i mogućnost da prodaja bude realizovana.
O tome svedoče i izjave zvaničnika, prije svega premijera i ministarke finansija, koji su u posljednja dva dana otvoreno govorili o mogućnosti da tender ne uspije.
Takođe, i generalni direktor Telekoma Branko Radujko kaže da je prodaja komplikovana jer ne zavisi samo od dobrih rezultata koje kompanija bilježi.
Premijer Mirko Cvetković rekao je u utorak da Vlada neće dozvoliti da se Telekom proda po svaku cijenu. “Postoji jako očekivanje da Telekom ne smije da se proda po svaku cijenu i u tom kontekstu je Vlada odredila za ovaj trenutak prilično visoku cijenu. Ukoliko se niko po toj cijeni ne pojavi na tenderu, proglasićemo ga neuspješnim”, poručio je on.
Ministarka finansija Diana Dragutinović navela je istog dana da već postoji plan finansiranja ukoliko se Telekom ne proda.
“Što se budžeta tiče, njegova stabilnost ne zavisi od toga da li ćemo privatizovati Telekom ili ne. Ministarstvo finansija i Uprava za javni dug imaju razrađene strategije finansiranja budžeta za 2011. godinu. To znači da je država, odnosno Vlada Srbije potpuno spremna za situaciju u kojoj su prihodi od privatizacije eventualno manji i finansijska stabilnost ni u jednom trenutku neće biti ugrožena”, kazala je Dragutinovićeva.
Politički analitičar Branko Radun objašnjava da sve ove izjave mogu da znače da je tender osuđen na propast. “Moguće je da su oni imali neki scenario prodaje, u koji im se sada ne uklapa ovo što se dešava. S druge strane, postoji i otpor javnosti i stručnjaka koji su protiv prodaje, pa se vjerovatno javlja i bojazan pred izbore. Takođe, i ako zanemarimo sve ove izjave, kruže neke glasine da će prodaja propasti”, navodi Radun.
On ističe i da, šta god pričali u Ministarstvu finansija, država neće moći baš lako da podnese eventualni „izostanak” novca od prodaje Telekoma. “Vjerujem da je država zaista računala na novac od prodaje Telekoma kako bi popunili rupe u budžetu, pa djeluju krajnje neubjedljivo njihove priče da će se lako snaći ukoliko tog novca ne bude. Realno, teško je u to povjerovati”, ističe Radun.
U radnoj grupi za sprovođenje tendera za prodaju Telekoma, za sada niko ne želi da prognozira šta će se dešavati.
“O tenderu će konkretnije moći da se priča tek poslije 21. marta, kada ističe rok za dostavljanje obavezujućih ponuda. Podsjećamo da se šest kompanija kvalifikovalo da učestvuje na tenderu, što znači da ispunjavaju uslove koji su propisani i da su otkupile tendersku dokumentaciju. U radnoj grupi očekujemo bar četiri ponude”, navode u radnoj grupi.
Telekom Austrija: Zavisi od brojki
Generalni direktor Telekom Austrija grupe Hanes Amecrajter rekao je da je ta kompanija zainteresovana za Telekom Srbije i da sve zavisi od toga da li će podaci koje dobiju ispuniti njihova očekivanja, jer se vode poslovnom logikom. “Nakon što procjenimo pravu vrijednost Telekoma, odlučićemo da li ćemo učestvovati na tenderu”, kazao je Amecrajter. Press