Vlada Srbije ne spremna za MMF

BEOGRAD,  Dvije sedmice pred dolazak MMF-a i nove revizije kreditnog aranžmana, Vlada Srbije usvojila je plan smanjenja broja zaposlenih samo u jednom ministarstvu, a “sječa” državnog aparata jedan je od uslova za uštede u državnoj kasi, javio je RTS.
 
Svi ministri dostavili su svoje prijedloge o broju viška radnika, koji se trenutno razmatraju na vladinim odborima. Otpuštanja su počela i u opštinama, a stručnjaci upozoravaju da bi ih trebalo ubrzati.
U Ministarstvu ekonomije utvrđeno je da je višak 70 radnika, pa će tako ubuduće u tom ministarstvu raditi 310 zaposlenih za stalno i 31 zaposlen po ugovoru. Što se tiče drugih ministarstva, za sada je najavljeno da je 130 radnika višak u Ministarstvu spoljnih poslova, 35 u Ministarstvu prosvete, a 40 u Ministarstvu finansija. Sva ministarstva bila su u obavezi da broj radnika smanje za deset odsto.
– Ministarstvo finansija smanjilo je više od onoga što je u obavezi po zakonu. Nekada je u okviru ministarstva radilo više od 230 ljudi, a novom sistematizacijom je taj broj jedva 200. Posebno smo racionalizovali upravu trezora u 2009. godini pa sada radi 150 ljudi manje – rekla je ministar finansija Diana Dragutinović.
Racionalizacija javnog sektora obuhvatiće i prosvjetu, kaže ministar Žarko Obradović.
– Svim zaposlenima i onima koji su stekli uslove ponudili smo otpremnine, a uslov za dobijanje je da se ukida to radno mjesto, a fond časova prelazi na druge zaposlene – rekao je Obradović.
I opštine moraju da smanje broj radnika. Tako je u jednom od najvećih gradova, u Kragujevcu, planirano da se broj zaposlenih smanji do kraja marta i to za 63 iz gradskih uprava i 24 iz ustanova kulture.
Vlada se na smanjenje broja radnika u administraciji, odnosno smanjenje javne potrošnje, odlučila radi ušteda u budžetu. Na to se i obavezala pred MMF-om, kako bi se izbjeglo povećanje PDV. Iako nije dat precizan rok, već se navodi da će broj zaposlenih smanjiti početkom 2010, stručnjaci upozoravaju da se sa tim već kasni i da bi odugovlačenje moglo da ugrozi sporazum sa MMF-om.
– Minus u državnoj kasi biće veći, jer se otpremnine neće smanjiti, ali kada se viškovi otpuste zarade će morati da se isplate i deficit će biti veći – kazao je urednik magazina “Ekonomist” Milan Ćulibrk.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts