BEOGRAD, Ministarstvo ekonomije Srbije poslalo je dopis Vrhovnom sudu u kojem traži da budu prekinuta sva suđenja i zamrznuta izvršenja pravosnažnih odluka koje se tiču radnih odnosa, piše “Blic”.
Vrhovni sud Srbije je, piše list, dopis proslijedio okružnim sudovima i ukoliko prihvate zahtjev, tuženim poslodavcima bi bilo omogućeno da hiljadama oštećenih radnika, koji su dobili sporove zbog neisplaćenih zarada i drugih dugovanja, ne uplate nijedan dinar.
Dopis, koji je sačinjen 16. marta, potpisao je državni sekretar Ministarstva ekonomije Nebojše Ćirića, a adresiran je na ime državnog sekretara Ministarstva pravde Slobodana Homena, koji ga je uputio Vrhovnom sudu Srbije.
U dopisu, u koji je “Blic nedjelje” imao uvid, Ćirić podseća Homena da se pred sudovima vode brojni postupci “utvrđivanja obaveza poslodavaca na ime zaostalih zarada i drugih davanja po osnovu radnog odnosa”.
Ističući da u preduzećima koja su do sada privatizovana radi 90 000 radnika i da je u toku privatizacija firmi sa još oko 16 000 zaposlenih, Ćirić smatra da bi isplata zaostalih plata “mogla dovesti do obustavljanja proizvodnje i gubitka postojećih radnih mesta u pomenutim preduzećima”, navodi list.
Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije i profesor na Univerzitetu “Union” Zoran Ivošević ocijenio je da je “dopis Ministarstva ekonomije najgrublje mešanje izvršne vlasti u sudsku vlast”.
“Mogu da razumem što je Ministarstvo ekonomije dopis poslalo Ministarstvu pravde. Ali ne mogu da razumem da je Ministarstvo pravde taj papir uputilo Vrhovnom sudu, a još manje da je Vrhovni sud to prosledio svim sudovima. Sudovi sude na osnovu Ustava, zakona i drugih propisa, a ne po zahtevu organa izvršne vlasti. Tako nešto nije postojalo ni u režimu Slobodana Miloševića, u vreme najžešćih pritisaka na sudove”, naglasio je Ivošević.
Predsjednik Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je da, ukoliko je dopis autentičan, onda tu ima više stvari koje su u potpunoj suprotnosti i sa funkcionisanjem Srbije kao pravne države, i sa ustavnim principima o podjeli vlasti između zakonodavne, izvršne i sudske i o nezavisnosti sudske vlasti.
“Da ne govorim o kršenju prava na pravično suđenje u razumnom roku, jednom od osnovnih ljudskih prava garantovanih Ustavom i opšteprihvaćenim međunarodnim aktima”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, pravo na pravično suđenje se ne ostvaruje kada sud donese odluku u razumnom roku, već kada je ona izvršena.
“A zaštita prava iz radnog odnosa je prioritetna i zato je za nju dodatno predviđen poseban, hitan postupak”, rekla je Boljevićeva.
Komentariši