BEOGRAD, Vlada Srbije usvojila je danas programe kreditiranja agrara koji će omogućiti poljoprivrednicima investiranje u biljnu i stočarsku proizvodnju, opreme i mehanizaciju kao i građevinske objekte, uz subvencionisanu kamatnu stopu od osam procenata na godišnjem nivou, izjavio je pomoćnik ministra poljoprivrede Miloš Milovanović.
Za tu namjenu iz budžeta biće izdvojeno 2,7 milijardi dinara, za djelimično finansiranje kamata i osiguranje kredita poljoprivrednicima, a registrovana poljoprivredna gazdinstva moći će da podignu kredit u maksimalnom iznosu od pet miliona dinara i periodom otplate do 36 mjeseci.
Milovanović je rekao da su predstavnici ministarstva i poljoprivrednih proizvođača ranije razgovarali i diskutovali o mjerama koje su donešene u proteklom periodu, kao i mjerama koje će biti donijete u cilju unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
“Ne vidim uopšte razloga za protest, za nezadovoljstvo, pogotovo ukoliko se zna da je razvoj stočarstva, prioritet rada ministarstva, da je osnovna ideja podsticanja stočarske i ratarske proizvodnje kroz proizvodnju stočne hrane sa dodatom vrijednošću i plasman na treća tržišta”, kazao je on reagujući na negodovanja zemljoradnika u Vojvodini i drugim krajevima zemlje zbog neispunjavanja prethodnih vladinih mjera za podsticanje domaćeg agrara.
Milovanović je dodao da je neophodno napraviti promjenu agrarne politike “u smislu ograničavanja davanja, a snažnijeg podsticanja stočarske proizvodnje”.
On je naveo da je i osnovni prioritet rada Ministarstva poljoprivrede i trgovine – uredno i redovno snabdijevanje domaćeg tržišta, domaćih potrošača, po cijenama koje jesu fer i korektne.
“S druge strane, potpuno se mora poći od realnih finansijskih pretpostavki, od činjenice da je agrarni budžet ograničen, da su sredstva kojima mi raspolažemo za podsticanje poljoprivredne proizvodnje ograničena, i da je neophodno ova sredstva locirati na pravi način”, istakao je Milovanović.
“Neophodna je rekonfiguracija politike, plasman sredstava ka korisnicima kojima su državna sredstva najpotrebnija, u formi koja može na najbrži način da odgovori potrebama i donese konkretan rezultat”, naglasio je on.
“Za prva tri mjeseca ove godine, mi već bilježimo izvoz preko 11.000 grla goveda, što je jasan pokazatelj situacije da, sa ovakvim cijenama stočne hrane, domaći proizvođači ne mogu da proizvedu konkurentan proizvod. S druge strane, naši preferencijali za bescarinski pristup trećim tržištima bivaju ugroženi nemajući šta da ponudimo ovim tržištima”, ukazao je Milovanović. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.