BANJALUKA – Vlada Republike Srpske osniva posebnu jedinicu za nadzor javnih preduzeća u cilju njihovog efikasnijeg rada.
„Posebna jedinica će se baviti problemom planiranja i izvještavanja kada su u pitanju javna preduzeća. Taj kvalitet nije na zadovoljavajućem nivou, a ako njega nemamo, nećemo imati ni pravo stanje finansijskog i imovinskog položaja preduzeća“, kazao je Miroslav Brkić iz Ministarstva finansija Republike Srpske.
Govoreći na konferenciji „Revizija učinka – Planiranje i izvještavanje u javnim preduzećima“. koju su danas u Banjaluci organizovali Centri civilnih inicijativa (CCI), Brkić je istakao kako se proces planiranja u javnim preduzećima može unaprijediti u okviru postojećih resursa i bez dodatnog zapošljavanja.
„Planiranje i izvještavanje je bitno jer se postavljaju ciljevi za naredni period koji treba da se ostvare, a izvještavanjem se vrednuju rezultati i analiziraju odstupanja koja se tiču postavljenih ciljeva“, kazao je Brkić.
Podsjećamo, portal CAPITAL je još u januaru ove godine pisao o tome kako su javna preduzeća u Republici Srpskoj u potpunosti obesmislila i obezvrijedila poslovno planiranje i izvještavanje i od ovog, po mnogima korisnog alata za rast i razvoj poslovanja, napravili apsurd.
Rukovodilac Sektora revizije učinka u Glavnoj službi za reviziju javnog sektora RS Milovan Bojić je kazao kako je revizija pokazala da se planiranje u javnim preduzećima ne sprovodi na efikasan način, sa nedovonim kvalitetom.
Takođe, planska dokumenta preduzeća su međusobno neusklađena.
„Na primjer, imamo neusklađenost jednogodišnjih i trogodišnjih planova. Pitamo se kako je moguće da rukovodstvo radi na bazi takvih dokumenata. Koja je tu informacija istinita i objektivna, u jednom ili drugom dokumentu?“, upitao je Bojić.
Prema njegovim riječima na sve to se nadovezuje i činjenica da često ne postoji monitoring kada je u pitanju izvršavanje poslovnih planova.
„Tek na kraju nekog perioda imamo izvještaj kojim se nešto konstatuje. Izvršenje plana bi, prema našem mišljenju, trebalo da se prati kontinuirano kako bi se moglo reagovati blagovremeno. Takođe, izvještaji se usvajaju kasno i podaci se ne mogu koristiti u narednom planskom periodu“, zaključio je Bojić.
Inače, na osnovu revizije koja je objavljena početkom godine Vlada RS je dobila preporuku da analizira pravni okvir koji se odnosi na unapređenje i planiranje izvještavanja. Javnim preduzećima se preporučuje da planiraju u cilju efikasnosti te da unutrašnje kapacitete, kada je ova problematika u pitanju, organizuju efikasnije.
Predstavnici „Pošta Srpske“ i „Elektroprivrede RS“, čije je izvještavanje i planiranje bilo obuhvaćeno ovim dokumentom, pravdali su se složenom organizacijom i velikim obimom posla.
Iz CCI-ja su ocijenili kako je revizija učinka koristan alat za unapređenje poslovanja javnog sektora i pouzdan i objektivan način ispitivanja rada javnih instituticija, kao i aktivnosti i procesa koji oni provode.
„Međutim, revizija je onoliko korisna ukoliko se u nju uključe odgovorni. Objavom izvještaja se otvara proces koji u konačnici može promjeniti stanje, unaprijediti procese, ali pod uslovom da se uključe svi odgovorni relevantni subjekti. Konkretno, na prvom mjestu javna preduzeća koji realizacijom preporuka popravljaju svoju praksu“, kazala je PR CCI-ja Ana Lučić.
Predsjednik Odbora za reviziju u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tomica Stojanović je kazao kako se revizije učinka olako shvataju.
„Kada se pojavi izvještaj o finansijskoj reviziji i reviziji učinka tu može neko i da odgovara i da se uključe nadležna tužilaštva, dok revizija učinka tu mogućnost nema“, zaključio je on.
CAPITAL: D. Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
e sto ga difovac ili profesor latinskog iistorije ili turizmolog ili menadzer komunikologije kad ih stavis na direktora znaju isplanirati. dzaba ti jedinica za nadzor. moze biti i dvica za nadzor i trica. dzaba