BANJALUKA, Do kraja 2021. godine trebalo bi da bude završen proces restrukturiranja “Željeznice Republike Srpske”, koji bi ovo preduzeće učinio samoodrživim i profitabilnim, rečeno je u Banjaluci na predstavljanju usaglašenog plana tog procesa.
Ministarstvo saobraćaja i veza RS, Uprava “Željeznica” i Svjetska banka usaglasili su prijedlog plana koji predviđa tri komponente – vlasničku, finansijsku i organizacionu.
Ministar saobraćaja i veza Srpske Neđo Trninić kaže da se vlasnička komponenta odnosi na konverziju duga od oko 130 miliona KM prema Vladi Srpske u kapital, čime bi Vlada postala vlasnik ovog preduzeća.
On je naveo da bi “leks specijalisom” bilo regulisano pitanje akcionara koji trenutno imaju 21 odsto udjela u kapitalu preduzeća.
– Neophodno je iz kreditnih i sredstava Svjetske banke izvršiti i ostale obaveze – oko 44 miliona KM za doprinose i poreze, oko 22 miliona KM prema radnicima, a predviđena je i modernizacija informativnog sistema sa oko četiri miliona KM – naveo je Trninić, dodajući da sredstva Svjetske banke iznose oko 50 miliona dolara, ali da će ova banka konačan stav o planu dati u septembru, a nakon toga i Vlada Srpske.
Vršilac dužnosti generalnog direktora “Željeznica RS” Dragan Savanović rekao je da u ovom preduzeću trenutno radi oko 3.000 radnika i da je procesom restrukturiranja planirano smanjenje za oko još 1.000. On je objasnio da će do kraja godine biti smanjen broj radnika za oko 500, koliko i do kraja procesa.
SNAŽAN PLAN
Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Tatjana Proskurjakova rekla je da bi teretni saobraćaj mogao biti konkurentan na evropskom nivou i pokretač privrede Srpske.
– Imamo snažan plan kako da vam pomognemo i ovaj projekat je važan za rad Svjetske banke u BiH. Ovo je prvo restrukturiranje javnog preduzeća u BiH koje podržavamo – istakla je Proskurjakova. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
na papiru uvijek mozes napraviti dobit…to je BIH