BEOGRAD, Vlada Srbije i MMF će u okviru četvrte revizije kreditnog aranžmana razmotriti i mogućnost povećanja plata i penzija, saopšteno je iz Vlade.
Moguće odmrzavanja plata i penzija, kako je navedeno, biće razmatrano sa stanovišta procjene ekonomskih kretanja do kraja godine kao i fiskalnih posledica.
U dogovoru sa MMF-om plate budžetskih korisnika i penzije zamrznute su na kraju 2008. godine, zbog ekonomske krize, i trebalo bi da budu odmrznute 1. januara 2011. godine.
Na sastanku premijer Srbije Mirka Cvetkovića i ministarke finansija Diane Dragutinović sa predstavnicima misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju predvodi Albert Jeger, analizirana je aktuelna ekonomska situacija i dosadašnji makroekonomski pokazatelji za prvi kvartal.
“U naredne dve nedelje sa misijom MMF-a će se, u okviru četvrte revizije aranžmana, razgovarati o daljem sprovođenju dogovorenih mera”, ističe se u saopštnju.
Plenarnim sastankom u Narodnoj banci Srbije počeli su zvanični razgovori sa Međunarodnim monetarnim fondom povodom četvrte revizije stend-baj aranžmana. Kako je istakla Narodna banka, u okviru razmatranja realizacije preuzetih obaveza posebna pažnja biti posvećena usklađivanju penzija i usvajanju propisa o fiskalnoj odgovornosti.
Misija MMF u Srbiju je stigla 13. maja i boraviće do 26. maja, a javnosti će se, kako je najavljeno, obratiti na kraju posjete. Tokom posjete povodom revizije kreditnog aranžmana sa Srbijom, vrijednog ukupno 2,9 milijardi evra, Misija MMF sastaće se i sa predstavnicima privatnog sektora i akademske zajednice.
Guverner NBS u ostavci Radovan Jelašić izjavio je ranije da će ključne teme u razgovorima sa Misijom MMF-a biti kada, kako i iz kojih sredstava povećati plate i penzije i kako obezbijediti fiskalnu odgovornost. Jelašić je ocijenio i da bi odmrzavanje plata i penzija bez povećanja budžetskih prihoda moglo da ima negativne posljedice na inflaciju, javni dug, cijenu kredita i investicije.
Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić izrazio optimizam po pitanju ishoda pregovora s predstavnicima MMF-om. “Uvek sam optimista i ti pregovori su uvek bili teški, ali na kraju, ako date dobre argumente, MMF to podrži”, kazao je ministar 14. maja.
MMF je 15. maja 2009. odobrio Srbiji kreditni stend-baj aranžman od 2,9 milijardi evra za jačanje deviznih rezervi, a Srbija je do sada povukla oko 1,3 milijarde evra. B92/Beta