BEOGRAD, Vlada Srbije donijela je odluku da 1. avgusta raspiše tender za izbor strateškog partnera sa kojim će država formirati novu nacionalnu aviokompaniju, saznaju ”Novosti”. Uslov je da to bude avioprevoznik ili konzorcijum, koji posluje u vazdušnom saobraćaju. Potencijalni ponuđači imaju rok do 30. septembra da dostave prijave, a nova srpska nacionalna aviokompanija biće operativna do kraja ove godine.
Na telefonskoj sjednici Vlada Srbije zadužila je Ministarstvo za infrastrukturu da sprovede program kojim se definišu strateški ciljevi za formiranje nove aviokompanije. U tom programu, koji je pripremila konsultantska kuća ”Dilojt” kao ciljevi navode se poštovanje regulatornog okvira u oblasti vazdušnog saobraćaja, uspostavljanje nacionalne aviokompanije koja će biti konkurentna u regionu i na evropskom tržištu i omogućavanje daljeg poslovanja zavisnih i povezanih firmi čija je djelatnost vezana za ”Jat ervejz” (poput ”Jat tehnike”, ”Jat keteringa”…)
Država na tenderu bira investitora radi zajedničkog ulaganja u novo privredno društvo za obavljanje javnog prevoza u vazdušnom saobraćaju. Učešće strateškog partnera i države u novoj aviokompaniji pitanje je pregovora. Sve zavisi od prijava koje će biti podnijete, šta su potencijalni investitori spremni da ulože, da li će ponuditi socijalni program, šta će biti sa starim ”Jatom”, jer može da se desi da je partner zainteresovan da od sadašnje nacionalne napravi čarter kompaniju.
Kako saznaju ”Novosti”, nema nikakve prodaje već se formira nova aviokompanija. Ono što bi moglo da bude učešće države su flota, slotovi, stručni kadrovi, a od strateškog partnera očekuju se prije svega novi avioni, koliko tačno biće stvar pregovora.
Iako je bilo zainteresovanih kompanija, potencijalni partneri su oni koji otkupe tendersku dokumentaciju. To će biti prvi pokazatelj da li je i ko zaista zainteresovan za srpsko tržište na kojem ”Jat” učestvuje sa više od 50 odsto.
Inače, kako nezvanično saznajemo u Vladi Srbije, zbog trenutne ekonomske situacije uslovi tendera će biti fleksibilniji, a država računa da će u novoj aviokompaniji imati manjinski udio. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.